13-letni rowerzysta wjechał wprost przed ruszający samochód!
22 sierpnia 2022

13-letni rowerzysta wjechał wprost przed ruszający samochód!

Jastrzębscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w piątek na ul. Arki Bożka. 13-letni rowerzysta wjechał wprost przed ruszający samochód dostawczy. Kierujący mercedesem był trzeźwy. W wyniku zdarzenia nastolatek doznał urazu nogi, ręki oraz ogólnych potłuczeń. Czynności w sprawie trwają.

 

Do wypadku drogowego doszło w piątek kilka minut po godzinie 13:00 na ul. Arki Bożka. Ze wstępnych ustaleń mundurowych wynika, że kierujący samochodem dostawczym, którym kierował 36-letni mieszkaniec powiatu wodzisławskiego, po ustąpieniu pierwszeństwa pieszym na oznakowanym przejściu, wznowił jazdę w momencie, gdy 13-letni chłopiec kierując rowerem zjechał z chodnika na przejście dla pieszych wprost przed ruszający pojazd marki mercedes.

 

Kierujący samochodem dostawczym był trzeźwy. Nieletni został zabrany przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala z urazem nogi, ręki oraz ogólnych potłuczeń. Czynności w sprawie trwają.Stróże prawa apelują o rozwagę na drodze i większą kontrolę nad tym, co robią nasze dzieci.

 

Pamiętajmy, że:

  • rowerzyści powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. W przypadku braku drogi rowerowej można poruszać się poboczem lub jezdnią,

  • jeśli przewozimy dziecko do lat 7, to tylko i wyłącznie, kiedy jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę,

  • korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem; szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów; warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła),

  • rowerzyści, którzy korzystają z chodnika lub drogi dla pieszych, są obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.


Rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Bardzo istotne jest oświetlenie. Polskie prawo reguluje to jasno. Jeżdżąc w dzień, należy mieć na wyposażeniu tylne oświetlenie odblaskowe w kolorze czerwonym. W trakcie jazdy po zmroku dochodzi do tego jeszcze przednie oświetlenie o barwie białej lub żółtej świecące światłem ciągłym bądź migającym oraz tylne czerwone świecące światłem ciągłym, lub migającym. Jednoślad musi posiadać również przynajmniej jeden sprawnie działający hamulec i dzwonek.

Rowerzysta dodatkowo powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie za każdym razem kasku ochronnego. Nie jest to obowiązkowe, jednak dobrze, aby cykliści zdali sobie sprawę, że nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze i brak kasku, może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu.
Policjanci apelują do wszystkich kierujących pojazdami o to, aby dzielić się pasem ruchu z rowerzystami i wyprzedzać ich w sposób bezpieczny.

 

Źródło: KMP w Jastrzębiu-Zdroju

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl