Wypadek, Wodzisław Śląski, pijany kierowca, potrącenie pieszego, śmiertelny wypadek, bezpieczeństwo drogowe, policja, dochodzenie
06 maja 2024

Alarmujący raport CERT Orange Polska: Miliony Polaków ofiarami phishingu

W najnowszym raporcie CERT Orange Polska za 2023 rok ujawniono niepokojące dane dotyczące cyberzagrożeń w Polsce. Phishing, wykorzystujący coraz bardziej zaawansowaną socjotechnikę, pozostaje głównym zagrożeniem dla polskich internautów. W ubiegłym roku, jak wynika z raportu, aż 5,5 miliona Polaków kliknęło w linki prowadzące do fałszywych stron internetowych, co stanowi trzykrotny wzrost w porównaniu do roku poprzedniego.


Robert Grabowski, szef zespołu CERT Orange Polska, podkreśla, że cyberprzestępcy nieustannie rozwijają swoje metody. W ostatnich latach szczególnie popularne stały się oszustwa związane z fałszywymi inwestycjami oraz oszustwa na kupującego, często realizowane poprzez platformy aukcyjne i zakupowe. Ponadto, w 2023 roku odnotowano ponad 40-procentowy wzrost w zakresie oprogramowania szpiegowskiego, w tym dominującego zagrożenia - Agent Tesla.


CERT Orange Polska w swoim dziesięcioleciu działalności zauważa znaczące zmiany w krajobrazie cyberzagrożeń. O ile w 2014 roku głównym problemem był spam, obecnie przewodzą mu zaawansowane ataki phishingowe, które w ubiegłym roku stanowiły 44 procent wszystkich zgłoszeń. Systemy bezpieczeństwa operatora zablokowały w ubiegłym roku ponad 360 tysięcy fałszywych stron internetowych, co świadczy o skali problemu.


Grabowski przewiduje, że tendencja wzrostowa zagrożeń cybernetycznych będzie się utrzymywać, szczególnie w kontekście wykorzystania sztucznej inteligencji do tworzenia jeszcze bardziej przekonujących kampanii dezinformacyjnych i ataków socjotechnicznych. Z tego powodu kluczowe staje się ciągłe inwestowanie w cyberbezpieczeństwo oraz edukacja zarówno indywidualnych użytkowników, jak i firm w zakresie potencjalnych zagrożeń i metod ich przeciwdziałania.

 

 

Źródło informacji: