Piknik w Kurorcie, Park Zdrojowy, historia uzdrowisk, jazz nowoorleański, Zygi Jazz Band, Těšínské Divadlo, polskie piosenki międzywojenne, wystawa zabytkowych samochodów, moda międzywojenna, Kasyno Zdrojowe, atrakcje dla dzieci, piknik historyczny, kultura lat 20. i 30., stroje epoki, darmowe wydarzenia
07 maja 2024

Boom na sezonowe dekoracje domowe: Moda czy zagrożenie dla środowiska?

W ostatnich latach, szczególnie podczas pandemii, obserwujemy znaczący wzrost popularności sezonowych dekoracji domowych. Sztuczne kwiaty, wiosenne wianki, a także świąteczne ozdoby jak puchate króliki czy plastikowe świecidełka zdobywają coraz większe grono entuzjastów. Sklepy, wykorzystując ten trend, wprowadzają do swojej oferty coraz więcej takich produktów, przyciągając klientów atrakcyjnymi cenami.


Jednak, jak zauważa Dominika Lenkowska-Piechocka, założycielka organizacji Who Will Save The Planet, choć dekorowanie domów może być przyjemne, to częsta wymiana tanich dekoracji może negatywnie wpływać zarówno na nasze portfele, jak i na środowisko. Porównuje to do zjawiska fast fashion, które również jest krytykowane za negatywny wpływ na ekologię.


Globalny rynek home & decor, według danych portalu Statista, jest warty ponad 133 miliardy dolarów i przewiduje się, że będzie rósł o około 4% rocznie. W Polsce rynek ten jest wyceniany na 1,4 miliarda dolarów. Eksperci wskazują na rosnące zainteresowanie produktami ekologicznymi, choć w praktyce wiele oferowanych produktów to przedmioty jednorazowego użytku, które szybko stają się odpadami.


Lenkowska-Piechocka podkreśla, że wiele dekoracji może zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Wskazuje na potrzebę wybierania produktów trwałych i jakościowych, które mogą służyć przez wiele sezonów, zamiast być wyrzucane po krótkim czasie.


Badania pokazują, że konsumenci coraz bardziej cenią marki odpowiedzialne społecznie i dbające o środowisko. Niemniej jednak, jest jeszcze dużo do zrobienia w kwestii edukacji i zmiany nawyków zakupowych. Lenkowska-Piechocka apeluje o inwestycje w produkty z gospodarki obiegu zamkniętego, które po zakończeniu użytkowania można poddać recyklingowi, minimalizując tym samym negatywny wpływ na planetę.


 


 


 

Źródło:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sezonowe dekoracje domowe, Fast homeware, Wpływ na środowisko, Trendy konsumenckie, Ekoedukacja, Zrównoważony rozwój, Recykling, Fast fashion, Świadomość ekologiczna, Produkty jakościowe