Rybnik, radni, pomnik przyrody, buki, Victoria, konkurs, imię, drzewa, choroba, zwycięstwo
27 maja 2024

Buki nazwane Victorią w Rybniku

 

Rybniccy radni postanowili nadać nazwę pomnikowi przyrody, którym są dwie zrośnięte buki rosnące w północnej części parku Klinicznego Szpitala Psychiatrycznego w Rybniku. Charakterystyczny układ tych drzew tworzy literę V, dlatego też wybrano nazwę "Victoria" w ramach konkursu przeprowadzonego wśród pacjentów szpitala.

 

Imię "Victoria" symbolizuje zwycięstwo nad słabościami i chorobą, doskonale wpisując się w misję rybnickiej kliniki psychiatrycznej. To pierwsze, ale niewątpliwie nie ostatnie rybnickie drzewo, które otrzymało własne imię. Wkrótce zostanie też wybrana nazwa dla dębu rosnącego na kampusie.

 

Obecnie Rybnik ma 21 drzew i 4 głazy narzutowe objęte statusem pomnika przyrody. Nadanie imion drzewom to piękny gest, który podkreśla wartość przyrody i dbałość o nią w mieście.

 

Warto dodać, że rybnickie buki Victoria zakwalifikowały się do finałowej szesnastki konkursu „Drzewo Roku w Polsce” organizowanego przez Klub Gaja. Głosowanie internetowe na Drzewo Roku 2024 będzie trwało przez cały czerwiec na stronie https://drzeworoku.pl/

 

fot. M. Koczy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rybnik, radni, pomnik przyrody, buki, Victoria, konkurs, imię, drzewa, choroba, zwycięstwo