Buzowice (współ)tworzą kulturę
14 kwietnia 2022

Buzowice (współ)tworzą kulturę

Pod Lipami” to nazwa filii Domu Kultury Niewiadom, która od niedawna otwarła swoje kulturalne podwoje przed mieszkańcami rybnickich Buzowic.

 

Buzowice to najbardziej wysunięta na zachód część Rybnika. Administracyjnie przysiółek jest częścią dzielnicy Niewiadom, na tyle jednak oddaloną od centrum dzielnicy, że czynne uczestnictwo w kulturalnych przedsięwzięciach niewiadomskiego domu kultury, stanowiło problem dla części mieszkańców.

 

Dlatego w ubiegłym roku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom buzowiczan, Dom Kultury w Rybniku–Niewiadomiu zrealizował projekt pt. „Niewiadom – tu (współ)tworzymy Kulturę” (w ramach programu Narodowego Centrum Kultury pt. „Dom Kultury+ - inicjatywy lokalne”), skupiając swoje działania przede wszystkim na mieszkańcach Buzowic.

 

- Celem projektu było inicjowanie nowatorskich działań animacyjnych ukierunkowanych na bezpośrednią i bliską współpracę domu kultury z mieszkańcami społeczności lokalnej, poprzez nawiązywanie z nimi stałych relacji oraz odkrywanie kulturalnych talentów mieszkańców dzielnicy, co miało zaowocować stworzeniem wspólnych projektów na rzecz niewiadomskiej społeczności lokalnej – wspomina Kamila Paradowska, dyrektorka Domu Kultury.

 

Pracownicy placówki, poprzez spotkania, warsztaty, spacery diagnostyczne i wywiady z mieszkańcami Buzowic przygotowali diagnozę, która miała za zadanie poznać ich potrzeby i oczekiwania, ale też zaprosić ich do realizacji wspólnych, kulturalnych działań.

Realizacja projektu zaangażowała dużą grupę buzowiczan.

 

- Tak im się spodobało wspólne działanie i ożywianie Buzowic, że postanowili pójść za ciosem, usilnie przekonując mnie, że potrzebują „na Buzowicach” stałego miejsca do spotkań i realizacji swoich pasji – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – Co ważne, mieszkańcy sami bardzo się zaangażowali również w znalezienie budynku, w którym mogłaby się mieścić filia – dodaje prezydent.

 

Dogodną lokalizację dla planowanej działalności kulturalno-społecznej udało się znaleźć pod koniec 2021 roku, w prywatnym budynku przy ul. Frontowej 5.

 

Pomysł z utworzeniem w tym miejscu małego centrum kultury okazał się strzałem w dziesiątkę. Mieszkańcy Buzowic – zarówno ci najmłodsi, jak i ciut starsi, niezwykle chętnie uczestniczą w zaproponowanej im ofercie zajęć kulturalnych.

 

Od 5 kwietnia dla małych buzowiczan w filli „Pod Lipami” odbywają się zajęcia w ramach kół zainteresowań:

  • malarstwo dla dzieci i dorosłych,

  • zajęcia rękodzielnicze dla dzieci,

  • Maluch w akcji” – zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci,

  • taniec dla dzieci,

  • gimnastyka dla dorosłych,

  • elektronika i programowanie,

  • wieczory z grami planszowymi

 

Koła zainteresowań w kwietniu odbywają się od wtorku do piątku w godz. od 16.00 do 19.30.

 

 

Źródło: UM w Rybniku

fot. W. Troszka

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl