Centrum Krzyżowic nie do poznania
31 października 2022

Centrum Krzyżowic nie do poznania

Na skrzyżowaniu ul. Zwycięstwa z ul. Śląską w Krzyżowicach powstało rondo, a nad rzeką Pszczynką w ciągu ul. Zwycięstwa - nowy most.

 

Zakończyła się długo wyczekiwana inwestycja w centrum Krzyżowic związana z naprawą szkód górniczych przez KWK Pniówek. Wykonawca zadania - firma Tolos z Żor – realizował ją od czerwca 2020 roku. Prace przebiegały wieloetapowo.

 

Utrudniały je skody górnicze oraz fakt, że ul. Zwycięstwa jest główną arterią komunikacyjną sołectwa. Początkowo ruch samochodowy odbywał się bez przeszkód, potem pojawiła się droga tymczasowa i objazd w kierunku Żor. Inwestycja wymagała m.in. przełożenia istniejących podziemnych i naziemnych instalacji, wykonania nasypów i wzmocnień konstrukcji przed wpływami szkód górniczych.

 

Nowe rozwiązanie komunikacyjne nie tylko zmienia wygląd centrum Krzyżowic, ale przede wszystkim poprawia bezpieczeństwo. Rondo zamiast skrzyżowania oraz wyznaczone i dobrze oznakowane przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerzystów zwiększą bezpieczeństwo i komfort osób poruszających się w tym rejonie.

Inwestycja sfinansowana przez Jastrzębską Spółkę Węglową S.A została zrealizowana na podstawie listu intencyjnego podpisanego przez Gminę Pawłowice ze Spółką, a dotyczącego naprawy szkód górniczych na terenie gminy.

 

Źródło/fot: UG Pawłowice

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl