CIESZYN. Badania archeologiczne na rynku!
04 lipca 2022

CIESZYN. Badania archeologiczne na rynku!

W czwartek minął czwarty dzień i chociaż to dopiero początek, już natrafiono na ciekawe odkrycia. Archeolodzy z firmy PPS Invictus pod kierownictwem Bożeny Chojnackiej wraz z pracownikami technicznymi pochodzącymi z terenu Śląska Cieszyńskiego działają na południowej części Rynku. Po zdjęciu dotychczasowej kostki granitowej (ułożonej w 1942 roku) odsłonięte zostały dwa duże pasy bruku z kamienia otoczakowego, znajdujące się po zewnętrznych stronach płyty Rynku, oraz jeden fragment w części południowej. Aktualnie są one czyszczone i dokumentowane z drona tak, aby po zakończonych pracach ziemnych stworzyć dokładny ich plan.


W części środkowej płyty Rynku odkryte zostały dwa fragmenty bruku starszego, zalegającego poniżej. Wstępne datowanie dwóch poziomów bruku zakłada, że te trzy pasy (zewnętrzne oraz południowy) najprawdopodobniej wykonane zostały w XIX wieku, natomiast dwa mniejsze fragmenty bruku starszego pochodzą z wieku XVIII. Potwierdzają to również znaleziska przedmiotów ruchomych - fragmenty fajek i naczyń ceramicznych ( monety, guziki, plomba ołowiana oraz odważnik dukatowy).


W bezpośrednim sąsiedztwie fontanny odsłonięta została warstwa lub obiekt bardzo bogaty w ceramikę średniowieczną z dużą ilością drewna, który wymaga dalszej eksploracji. W miejscu istnienia dawnej stacji benzynowej przy fontannie widoczny jest ciekawy, kolisty obiekt kamienny, który również będzie badany w dalszej kolejności.


Żar lejący się z nieba nie ułatwia pracy, jednak archeolodzy liczą na to, że badania będą postępowały sprawnie i efektywnie. W dalszym ciągu poszukiwane są osoby do pracy i wolontariatu! Osoby chętne proszone są o kontakt bezpośrednio z archeologami codziennie pracującymi na Rynku.


Proszę oczekiwać kolejnych wieści z wykopalisk!


Zofia Jagosz-Zarzycka
Dział Archeologii Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie

 

Źródło/fot: UM w Cieszynie

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl