CIESZYN. Co powinno znaleźć się w kapsule czasu? Podzielcie się pomysłami!
01 sierpnia 2022

CIESZYN. Co powinno znaleźć się w kapsule czasu? Podzielcie się pomysłami!

Na wieżę Ratusza wraca iglica. Ważnym jej elementem jest bania, czyli kapsuła czasu. Zgodnie z tradycją zostaną w niej umieszczone ważne dla miasta przedmioty, które ujrzą światło dzienne dopiero przy kolejnym remoncie wieży ratusza. Co powinno znaleźć się we wnętrzu bani?

Bania to ozdobna kula wieńcząca wieże zabytkowych budynków, kościołów, w której umieszcza się różne przedmioty dotyczące danego miejsca czy społeczności - np. mapy, dokumenty, rysunki, zdjęcia - by np. przy okazji kolejnych remontów w przyszłości kolejne pokolenia mogły poznać bliżej historię i powspominać dawne czasy.

Nie inaczej jest w przypadku cieszyńskiego ratusza. Choć trudno jest wskazać, kiedy bania pojawiła się na jego wieży po raz pierwszy (miedzioryt z 1650 roku przedstawia ratusz zwieńczony iglicą z chorągiewką i banią), możemy być pewni, że tradycja ta kultywowana jest od wielu lat. Dziś, w roku 2022, dysponujemy szczegółową wiedzą na temat tego, jakie materiały znalazły się w bani z 1845 roku i 1984 roku, a także jak dokładnie wyglądały iglice z tamtych lat. Informacje te okazały się być niezwykle cenne z punktu widzenia aktualnego remontu.

Niedawno Burmistrz Miasta Cieszyna Gabriela Staszkiewicz poinformowała, że po dwóch nieudanych przetargach udało się finalnie znaleźć wykonawcę z odpowiednim doświadczeniem. Zadania podjął się Zakład Usługowy „LABUX” Józef Bulowski z Bielska-Białej. Prace, jakie zostaną przeprowadzone w najbliższych tygodniach, obejmą: montaż konstrukcji ze stali kwasoodpornej, uzupełnienie iglicy belą z zaimpregnowanego drewna modrzewiowego, wykonanie pokrycia iglicy blachą miedzianą, wykonanie i montaż gałki o średnicy 65 cm z blachy miedzianej z pozłoceniem, odtworzenie szpicy ze stali kwasoodpornej i zamontowanie na niej chorągwi z przeciwwagą, orła z koroną, a także wykonanie instalacji odgromowej. Koszt robót, zgodnie z umową, wyniesie 119 558,69 zł. Prace powinny zostać zakończone do końca października.

Początkowo celem było przywrócenie iglicy w jej poprzednim kształcie, czyli z 1984 roku. Wtedy został przeprowadzony ostatni remont wieży ratuszowej. Ostatecznie jednak postanowiono wzorować się na poprzedniej wersji iglicy, czyli na stanie historycznym z 1845 roku. Jest to możliwe, ponieważ wszystkie elementy, które zostały zdjęte w 1984 roku, zostały zdeponowane w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Wśród nich znajduje się także bania, czyli kapsuła czasu z XIX wieku. Co zostało w niej umieszczone? Metalowa tuba z blachy cynkowej z kroniką miasta z roku 1825 spisana przez burmistrza Alojzego Kaufmanna, zalakowana butelka zawierająca papier listowy z ryciną przedstawiającą Cieszyn, a także dwie litografie przedstawiające ówczesne stroje mieszczańskie.

Przy kolejnym remoncie, który nastąpił ponad sto lat później, czyli w 1984 roku, w bani umieszczono 44 monety, książki poświęcone Cieszynowi, plany miasta, fotografie, kopie dokumentów miejskich oraz kronikę Cieszyna, która obejmuje dzieje miasta w wiekach XIX i XX, a także podstawowe informacje statystyczne aktualne na rok 1984.

Stoimy więc teraz przed niepowtarzalną okazją, by przekazać potomnym pamięć historyczną. Kto wie, za ile pokoleń bania z 2022 roku zostanie otwarta? Może to, co zostawimy w jej wnętrzu, ujrzy światło dzienne dopiero za sto, dwieście lat? We wnętrzu tej niezwykłej kuli o średnicy 65 cm może zmieścić się naprawdę wiele.

Nie ograniczajcie więc swojej wyobraźni i podzielcie się pomysłami, co włożyć do bani tym razem. Wydział Kultury i Promocji Miasta czeka więc na Wasze głosy i refleksje. Napiszcie maila do naszej redakcji na adres wr@um.cieszyn.pl lub zadzwońcie pod numer telefonu 33 479 42 42. 

Źródło: UM w Cieszynie

fot. Muzeum Śląska Cieszyńskiego

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl