CIESZYN. Iglica wróci na wieżę ratuszową!
12 lipca 2022

CIESZYN. Iglica wróci na wieżę ratuszową!

Podpisano umowę z wykonawcą iglicy, która powróci na cieszyński Ratusz. Umowa została podpisana z Zakładem Usługowym "LABUX". Prace powinny zostać zakończone do końca października br. Termin realizacji: do 31.10.2022 r.

Zakres prac obejmie: demontaż pokrycia dachowego z blachy miedzianej, montaż konstrukcji ze stali kwasoodpornej, uzupełnienie iglicy belą z zaimpregnowanego drewna modrzewiowego, wykonanie pokrycia iglicy blachą miedzianą, wykonanie i montaż gałki o średnicy ok. 50 cm z blachy miedzianej z pozłoceniem, odtworzenie szpicy ze stali kwasoodpornej oraz zamontowanie na niej chorągwi z przeciwwagą i orła z koroną, wykonanie instalacji odgromowej.

Wszystkie elementy, tj.: gałka, chorągiew, orzeł, korona, będą odtwarzane wg wzorów z eksponatów Muzeum Śląska Cieszyńskiego, z zastrzeżeniem zamontowania dodatkowo do chorągwi przeciwwagi. Głównym celem przyjętych rozwiązań było odtworzenie iglicy ratusza do stanu historycznego z 1845 r.

- Wiem, że wielu mieszkańców czeka na powrót iglicy na wieżę ratuszową. Największym wyzwaniem było znalezienie wykonawcy z odpowiednim doświadczeniem. Dwa przetargi nie zostały rozstrzygnięte z powodu braku ofert. Wykonawca zaproponował inny niż zakładaliśmy sposób prowadzenia prac -będą prowadzone metodą alpinistyczną. Montaż elementów nastąpi po wykonaniu warsztatowym wszystkich elementów najwcześniej w sierpniu – mówi Gabriela Staszkiewicz, Burmistrz Miasta Cieszyna

To pierwszy etap remontu wieży ratuszowej. Koszt robót zgodnie z umową: 119.558,69 zł brutto.


Źródło: UM w Cieszynie

fot. Muzeum Śląska Cieszyńskiego

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl