Instytut Wzornictwa Przemysłowego (IWP) po raz trzydziesty pierwszy wyłonił najciekawsze projekty na polskim rynku, przyznając nagrody dla najlepiej zaprojektowanych produktów i usług. W tegorocznej edycji konkursu Dobry Wzór 2024 wyróżniono aż 19 laureatów, a jury oceniało projekty w 23 kategoriach i podkategoriach, przyznając nagrody główne oraz specjalne.
Tegoroczna edycja była wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy przyznano nagrodę imienia założycielki IWP, prof. Wandy Telakowskiej. Tytuł ten trafił do Domu Spotkań z Historią za album „Ty i Ja. Magazyn, grafika, zjawisko”, który stanowi sentymentalną podróż po czasach PRL-u. Album, opracowany graficznie przez Kubę Marię Mazurkiewicza, zawiera wyselekcjonowane materiały z kultowego magazynu „Ty i Ja”, wzbogacone o ilustracje oraz teksty ukazujące kontekst historyczny. Jak podkreśla Michalina Pietrzyk z IWP, publikacja doskonale obrazuje wpływ magazynu na kształtowanie gustów i kultury w PRL. Albumowi towarzyszy nagroda finansowa o wartości 10 tys. zł.
Kolejną prestiżową nagrodę – godło Wzór Roku dla Kultury 2024 oraz kwotę 20 tys. zł – przyznano marce Szmat Skład za kolekcję autorskich, żakardowych koców, pledów i szalików projektu Zarii Mielińskiej. Produkty te są w pełni wykonane w Polsce i wyróżniają się oryginalnym wzornictwem oraz precyzyjnym wykończeniem.
Tytuł Designera Roku przypadł Tomaszowi Augustyniakowi, założycielowi Tomasz Augustyniak Studio, znanemu z projektów mebli oraz wyposażenia wnętrz dla domu, biura i miejsc publicznych. Jego meble, poza estetyką, wyróżniają się ekologicznymi rozwiązaniami – przy ich produkcji stosowano jedynie surowce nadające się do recyklingu, a proces wspierała energia z paneli fotowoltaicznych.
Konkurs Dobry Wzór po raz kolejny docenił młodych projektantów poprzez kategorię Szczęśliwa Trzynastka, skierowaną do projektów, które jeszcze nie weszły na rynek. W tej edycji nagrodę zdobył ceramiczny kubek autorstwa Jakuba Sojki, który dzięki ryflowanej powierzchni można wygodnie trzymać bez obawy o oparzenie dłoni, mimo braku tradycyjnego uchwytu.
Wręczenie nagród odbyło się 6 listopada w warszawskiej siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w sali im. Wandy Telakowskiej. Wydarzenie to stanowiło także inaugurację wystawy pokonkursowej, która potrwa do 3 grudnia, dając możliwość zapoznania się z wyróżnionymi projektami. Wystawa jest otwarta dla zwiedzających codziennie w godzinach 11:00–19:00, a wstęp na nią jest bezpłatny.
Konkurs Dobry Wzór co roku wyłania produkty, które podnoszą standardy jakości i estetyki na polskim rynku. W tegorocznej edycji wyróżniono m.in.:
SLIM Elements – modułowy system regałów od marki ILUSI, zaprojektowany przez Katarzynę Kozłowską (Kategoria: DOM – MEBLE).
Apolin – kolekcję lamp marki KASPA, projekt Grynasz Studio (DOM – OŚWIETLENIE).
Mono – rodzina okapów kuchennych marki Ciarko (DOM – AGD/RTV).
Kontra – brodzik konglomeratowy od Meissen Keramik (DOM – ŁAZIENKA).
AILIS Breast Health Monitoring System – urządzenie do wczesnego wykrywania raka piersi, nagrodzone jako Najbardziej Innowacyjny Produkt 2024.
Wśród nagród specjalnych znalazły się także godło Chroniony Dobry Wzór dla rodziny okapów kuchennych Mono marki Ciarko, wręczone przez Prezesa Urzędu Patentowego RP, oraz nagroda Wzór Roku dla Integracji dla systemu monitorowania glikemii Free Style Libre 2, opracowanego przez Abbott Laboratories.
Konkurs Dobry Wzór jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych w Polsce, a Instytut Wzornictwa Przemysłowego już zapowiada kolejną edycję konkursu Young Design 2025 dla młodych projektantów, która odbędzie się w drugim kwartale 2025 roku.
fot. Materiały prasowe