Firmy rozwijają się w Rybniku
29 lipca 2022

Firmy rozwijają się w Rybniku

Różne branże i jeden wspólny mianownik – miasto otwarte na biznes. Krajobraz gospodarczy Rybnika zmienia się – nowych inwestorów pozyskuje Miasto, rozwijają się też firmy, które od lat z powodzeniem w Rybniku funkcjonują.

 

W wyniku rozstrzygniętego przetargu na rekordowo dużym terenie o powierzchni 40 ha
w sąsiedztwie rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz – Pszczyna (DW 935) powstanie
Panattoni Park Rybnik. Inwestor prowadzi obecnie prace projektowe związane z budową drogi dojazdowej oraz hal przeznaczonych pod lekką produkcję i usługi.

 

Z kolei na nieruchomościach nabytych od Miasta oraz Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej
w Rybniku, na terenie o powierzchni 6,5 ha włączonym do specjalnej strefy ekonomicznej,
powstanie zakład produkcyjny Extral Sp. z o.o. To spółka zajmująca się produkcją profili aluminiowych i komponentów, której produkty dostarczane są klientom w całej Europie.

 

Kolejną inwestycję kończy realizować Tesko Steel Sp. z o.o. Spółka wybudowała halę nr 5, która wraz z przyległym budynkiem socjalno-biurowym ma powierzchnię blisko 1 700 m2, obecnie trwają odbiory techniczne budynku. Nowa hala będzie wykorzystywana w procesie produkcji i składowania wyrobów stalowych, które powstają w zakładzie Tesko Steel (to kolejna hala oddana do użytku w ostatnich latach).

 

Z kolei u zbiegu ulic Przemysłowej i Mikołowskiej trwa rozbudowa zakładu Purmo Group Poland Sp. z o.o., jednego z najbardziej rozpoznawalnych producentów systemów ogrzewania i chłodzenia. Inwestor realizuje budowę nowej hali produkcyjno-magazynowej o powierzchni 4 000 m2, łączny koszt inwestycji wynosi 50 mln zł. Zakończenie budowy planowane jest na przełomie roku, a po otwarciu nowej hali Spółka zatrudniać będzie dodatkowo kilkadziesiąt osób.

 

Cieszę się, że gospodarczy profil Rybnika rozwija się w sposób zrównoważony, uwzględniając różne kierunki i branże. Lokowanie nowych podmiotów gospodarczych w mieście świadczy o tym, że Rybnik jest atrakcyjny dla biznesu, a prowadzone przez Miasto działania – informacyjne i inwestycyjne – są skuteczne. Kolejny raz warto podkreślić znaczenie wybudowania rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz – Pszczyna jako impulsu dla pojawienia się nowych firm w mieście. Rozrastanie się istniejących firm zaś to dowód, że Rybnik to dobre miejsce dla rozwoju przedsiębiorczości – mówi Piotr Kuczera, Prezydent Miasta Rybnika.


Rybnik to nie tylko miejsce dobre dla rozwoju firm produkcyjnych. W centrum miasta powstają atrakcyjne budynki biurowo-usługowe. Rozbudowuje się Business Center K1 przy ul. 3 Maja – obecnie trwa przebudowa budynku po byłym banku i jego adaptacja dla przyszłych najemców. W wyremontowanym obiekcie dostępne będzie łącznie ok. 1 500 m2 nowoczesnej powierzchni najmu. Budynek będzie posiadał łącznik ułatwiający komunikację z istniejącym biurowcem K1. Z kolei w niedalekiej odległości, przy ul. 3 Maja 30 powstaje budynek wielofunkcyjny Carbon. Inwestor na 4 kondygnacjach zaprojektował duże powierzchnie typu open space (każda ok. 200 m), które mogą zostać dostosowane zgodnie z wymaganiami konkretnych najemców. Budynek uzupełniony zostanie o powierzchnie przeznaczone pod handel (parter) oraz lokale mieszkalne. Zakończenie budowy zaplanowane jest na II kwartał 2023 roku.


Przy ul. Prostej trwa budowa nowego salonu samochodowego marki Toyota oraz Lexus. Inwestor z województwa dolnośląskiego nabył w ubiegłym roku nieruchomość od Miasta przy ul. Jerzego Giedroycia, gdzie projektowana jest budowa warsztatu mechanicznego, lakierni wraz z budynkiem magazynowym. Prace powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku.

 

Z kolei na terenie zabytkowego, pocysterskiego dworu w malowniczej dzielnicy Stodoły, wśród licznych atrakcji turystycznych, prywatny inwestor realizuje dużą inwestycję, adaptując i rewitalizując historyczne budynki pocysterskiego dworu. Powstaje tam Bel Mon Resort – inwestycja rekreacyjno-usługowa, w założeniu inwestora składająca się z trzech części: Restauracji Mona, Berry Spa oraz Hotelu Lili. Zakończenie inwestycji i otwarcie Bel Mon Resort planowane jest jeszcze w tym roku. Kolejnym zamierzeniem inwestora w tej dzielnicy jest realizacja inwestycji mieszkaniowej.

O to, by stwarzać w Rybniku jak najlepsze warunki dla rozwoju firm już działających na terenie miasta oraz zachęcać do inwestowania podmioty zewnętrzne dba w Urzędzie Miasta Rybnika Wydział Strategii i Obsługi Inwestora, którego zadaniem jest m.in. bieżąca współpraca z inwestorami, a także ich wsparcie na etapie realizacji nowych inwestycji:

 

Zapraszam do kontaktu z wydziałem, ale też na miejską stronę internetową, na której funkcjonuje zakładka Biznes, skierowana zarówno do lokalnych przedsiębiorców jak i potencjalnych inwestorów. Wszyscy zainteresowani mogą tam znaleźć m.in. aktualności gospodarcze, najważniejsze informacje o ofercie inwestycyjnej miasta,
a także dane kontaktowe do pracowników, którzy służą pomocą w tych konkretnych obszarach
– mówi Dawid Strupowski, pełnomocnik Prezydenta Miasta do spraw Obsługi Inwestorów w Urzędzie Miasta Rybnika.

 

 

Kontakt:

 

Urząd Miasta Rybnika
Wydział Strategii i Obsługi Inwestora
ul. Bolesława Chrobrego 2, 44-200 Rybnik
e-mail: inwestor@um.rybnik.pl
tel. 501 110 265

 

 

Źródło: Biuro Prasowe UM w Rybniku

fot. Materiały prasowe

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl