Wodzisław Śląski, Dzień Dziecka, Rodzinny Park Rozrywki "Trzy Wzgórza", Festiwal Baniek, Holi Festiwal Kolorów, atrakcje dla dzieci, zabawa rodzinna, bezpieczeństwo imprez, foodtrucki, DJ'e
28 czerwca 2024

Focus Park przywraca przemysłowe tradycje: Zapraszamy do Galerii Rybnickiego Browaru

Centrum Handlowe Focus Park w Rybniku, usytuowane w sercu miasta na miejscu dawnego browaru, postanowiło przypomnieć mieszkańcom tradycje browarnicze Rybnika i historię miejsca, w którym obecnie funkcjonuje. Od czwartku, 27 czerwca, w galerii można podziwiać eksponaty takie jak butelki rybnickiego browaru z okresu międzywojennego, a także szklanki i kufle mające ponad 100 lat. Wystawa obejmuje również fotografie ze zbiorów Muzeum im. o. E. Drobnego w Rybniku oraz prywatnych kolekcji Małgorzaty Płoszaj, pasjonatki historii miasta.


Wystawę organizujemy we współpracy z rybnickimi pasjonatami browarnictwa oraz Muzeum Miejskim w Rybniku. Będzie ona dostępna w przestrzeni naszego centrum handlowego do końca października,” wyjaśnia Olga Rutowicz, marketing manager Focus Park.


To jeden z elementów akcji #Rybniczanie, która rozpoczęła się w maju. Mateusz „Banan” Banaszkiewicz, artysta kabaretowy znany z Kabaretu Młodych Panów, przeprowadzał sondę na ulicach Rybnika, pytając mieszkańców: „Gdzie na browar, rybniczanie?”. Mimo że sonda była realizowana w bezpośrednim sąsiedztwie dawnego browaru, niewielu mieszkańców potrafiło wskazać jego lokalizację, a jeszcze mniej pamiętało, że w mieście kiedyś działał browar.


W rybnickim przemyśle browarniczym znaczącą rolę odegrała rodzina Müller, która założyła pierwszy browar pod koniec XIX wieku. Dwa pozostałe browary w mieście, w tym tzw. zamkowy, również należały do Müllerów. Po drugiej wojnie światowej zakład został znacjonalizowany, a w 1951 roku przyłączony do Górnośląskich Zakładów Piwowarskich w Zabrzu. Rozkwit browaru przypadał na lata 60-te XX wieku, kiedy to po gruntownej przebudowie jego moce produkcyjne wzrosły do 200 tysięcy hektolitrów piwa rocznie. Po roku 2000 browar przeszedł przez różne etapy prywatyzacji i zmiany właścicieli, aż produkcja piwa zakończyła się w 2004 roku.


Centrum Handlowe Focus Park, działające od 5 września 2007 roku na miejscu starego browaru, postanowiło odkryć historię tego miejsca na nowo. W czwartek, 27 czerwca, otwarto w nim Galerię Rybnickiego Browaru. „Zgromadziliśmy eksponaty związane z przedwojenną historią browaru. Dzięki współpracy z rybnickim muzeum i pasjonatami historii pozyskaliśmy zdjęcia, butelki, kufle, szklanki i etykiety. Będzie co oglądać i wspominać browarniczą historię tego miejsca,” wymienia Sonia Kostecka, dyrektor Focus Park, dodając: „W finale działań upiększymy miasto i wykonamy mural przywołujący dawne dzieje browaru.”


Decyzja o lokalizacji muralu zostanie podjęta we współpracy z Urzędem Miasta Rybnika. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem #Rybniczanie objął prezydent Rybnika, Piotr Kuczera. „Warto przypominać przemysłową historię Rybnika. Cieszy fakt, że centrum handlowe, działające w lokalizacji dawnego browaru, wraca do przeszłości i chce pokazać, że od XIX wieku w tym miejscu warzono najlepsze piwo w okolicy,” przekonuje prezydent Kuczera.


 

Centrum handlowe zbiera także wspomnienia byłych pracowników browaru oraz osób z nim związanych. Historie te będą digitalizowane w formie wideo i udostępniane m.in. w mediach społecznościowych Focus Park oraz na facebookowej grupie #Rybniczanie. „Wciąż szukamy osób, których życie było związane z browarem. Te historie będą jak kapsuła czasu. Zachęcamy do podzielenia się swoją historią związaną z tym miejscem. Wystarczy napisać mail na adres: rybniczanie@focuspark.pl,” mówi Olga Rutowicz.


 

Znani, lubiani i z Rybnika! Spotkasz ich w Focus Park!


#Rybniczanie to także cykl spotkań ze znanymi rybniczanami, które będą organizowane w przestrzeni centrum handlowego, oraz spacer śladami rybnickiego browarnictwa, który we wrześniu poprowadzi Małgorzata Płoszaj. „Tradycje browarnicze w Rybniku zasługują na pamięć. Rodzina Müller, która na przełomie XIX i XX wieku budowała tę gałąź przemysłu, produkując dobre piwo i dając pracę mieszkańcom, zasługuje na pamięć. O tym porozmawiamy spacerując po mieście pełnym miejsc związanych z browarnictwem,” mówi Płoszaj. Organizowane przez nią spacery przyciągają zazwyczaj ponad 100 osób, które we wrześniu będą miały okazję poznać piękną historię rybnickiego browarnictwa.


Focus Park stawia w 2024 roku na historię miejsca, w którym działa. „Jesteśmy skupieni na lokalności. Jesteśmy w sercu Rybnika i chcemy w kampanii #Rybniczanie opowiedzieć o historii browaru założonego w XIX wieku przy ulicy Zamkowej,” podsumowuje Sonia Kostecka, dyrektor Focus Park Rybnik. 


 

 

 

 

Źródło informacji/fot. Focus Park