Ranking „Rzeczpospolitej” jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Jest on kontynuowany już od 18 lat, a jego celem jest ocena i wyłonienie samorządów, które najlepiej dbają o zrównoważony rozwój pod kątem trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania. Gmina Pawłowice na 1523 gminy wiejskie w Polsce uplasowała się na wysokim, szesnastym miejscu, jednocześnie zdobywając pierwsze miejsce w powiecie pszczyńskim i trzecie w województwie śląskim.
Zasady rankingu ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W skład Kapituły wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji "Rzeczpospolitej". Kapituła podczas oceny posługuje się niezależnymi danymi, częściowo uzupełnianymi przez poszczególne gminy. W tym roku w ankiecie pytano m.in. o wydatki realizację zadań publicznych zleconych organizacjom pozarządowym, czy w gminie działa Młodzieżowa Rada Gminy, ile wyniosły wydatki na wymianę nieefektywnych pieców w gospodarstwach domowych oraz czy plany zagospodarowania przestrzennego są dostępne on-line.
Pod koniec listopada ogłoszono również laureatów drugiej edycji Rankingu Gmin Województwa Śląskiego. Partnerem merytorycznym rankingu jest Urząd Statystyczny w Katowicach, a ocenie poddawane są wszystkie gminy, miasta oraz miasta na prawach powiatu województwa śląskiego tworząc trzy odrębne kategorie oceny wskaźników. W kategorii gmin do 20 tys. mieszkańców gmina Pawłowice zajęła 13 miejsce (na pierwszym miejscu znalazły się Goczałkowice-Zdrój z powiatu pszczyńskiego!). Każda z gmin była oceniana na podstawie 16 wskaźników w obszarach ekonomicznych, gospodarczych i społecznych.
Na początku grudnia swój ranking „Gmina dobra do życia” ogłosił również Serwis Samorządowy PAP. W tym rankingu gmina Pawłowice zajęła 16. miejsce w województwie i 50. miejsce w skali kraju. Co ciekawe, w rankingu brano pod uwagę nie tylko wskaźniki, na które bezpośredni wpływ ma gmina (np. dochody własne w przeliczeniu na jednego mieszkańca), ale również takie czynniki jak usłonecznienie czy przeciętne wynagrodzenie na jednego mieszkańca. Ranking „Gmina dobra do życia” powstaje przy współpracy prof. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.
Źródło/fot: UG Pawłowice
Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl