Jarmark świąteczny ruszy w najbliższą sobotę, na rybnickim rynku!
30 listopada 2022

Jarmark świąteczny ruszy w najbliższą sobotę, na rybnickim rynku!

Ostatnie odliczanie do świąt tradycyjnie rozpoczynamy w Rybniku Jarmarkiem Bożonarodzeniowym – w tym roku nieco innym niż zwykle, ale jak zawsze pełnym świątecznej magii, zapachów i kolorów.

Tegoroczny jarmark ruszy w najbliższą sobotę, 3 grudnia na rybnickim rynku. Tym razem na centralnym placu miejskim nie przywitają nas jednak charakterystyczne drewniane domki, ale dwie świątecznie udekorowane hale namiotowe, w których czekać będą na nas zimowe „rozgrzewacze” – grzaniec, aromatyczne herbaty czy gorąca czekolada.

Namioty, czynne codziennie od 12.00 do 22.00, oferować będą jednak o wiele więcej niż rozgrzewające napoje. Staną się one bowiem areną różnego rodzaju przedsięwzięć animacyjnych, takich jak świąteczne sesje zdjęciowe, warsztaty dekorowania pierniczków dla dzieci, mini koncerty, jarmarki produktów rękodzielniczych i asortymentu świątecznego - czekolady, miodu czy przetworów ręcznie robionych.

Hale prowadzone będą przez dwie różne firmy, dzięki czemu każdy z namiotów będzie miał inny wystrój, ofertę, a co się z tym wiąże - inny charakter i klimat. Zorganizowaniem jednej z hal zajmie się restauracja „Tu i Teraz przy Rynku”, drugiej - firma NOCKL Sp. z o. o.

- W tym roku chcemy spróbować czegoś nowego. Świąteczne hale namiotowe umożliwiają organizację przeróżnych wydarzeń niezależnie od pogody i pozwalają spędzić więcej czasu na centralnym placu miasta w świątecznym anturażu – przekonuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika - Mam nadzieję, że hale staną się miejscem świątecznych spotkań ludzi w każdym wieku, miejscem, w którym pojawią się rękodzielnicy ze swoimi unikatowymi wyrobami. Może to być również przestrzeń do przeprowadzenia wydarzeń, z myślą o osobach samotnych, potrzebujących i seniorach. Gorąco zapraszam do współtworzenia tego wyjątkowego miejsca i skorzystania z chwili wytchnienia w przedświątecznej gonitwie – zachęca prezydent.

 

W świątecznych halach namiotowych czekać będą m.in.:

Namiot Tu i Teraz:

 • koncert świąteczny Pauliny Maciończyk,

 • świąteczne sesje zdjęciowe,

 • malowanie twarzy dla dzieci,

 • świąteczna wata,

 • warsztaty dla dzieci,

 • dekorowanie ciasteczek

 • kolędowanie Joanny Spandel z uczniami,

 • kolędowanie półfinalisty programu The Voice of Kids 5 Dawida Nowaka,

 • kolędowanie rybnickiego zespołu Ślub na cztery strony

Namiot NOCKL:

 • zimowa gra miejska „Zagadkowy szlak Rybnika”,

 • świąteczne rodzinne bajkowanie,

 • kraina zmysłów „Zimowe zabawy sensoryczne”,

 • Gwieździste niebo spektakl uliczny,

 • happening Budzenie

 • warsztaty tworzenia ozdób drugiego obiegu,

 • warsztaty „Głęboki relaks w okresie świątecznym”,

 • koncert Piotra Tłustochowicza z zespołem

 

Nie zabraknie dodatkowych atrakcji – nie tylko weekendowych:

6 grudnia - MotoMikołaje

Z okazji Mikołaja, na rybnickim rynku, między 17.00 a 20.00, w ramach VI Rybnickich MotoMikołajek, pojawią się Mikołaje... na motorach.

9 grudnia – ciężarówka Coca-Coli

9 grudnia do Rybnika przyjedzie ciężarówka Coca-Coli. Wydarzenie trwać będzie od 15.00 do 20.00. W tym czasie mieszkańcy będą mogli posłuchać historii świątecznej muzyki rozrywkowej, skorzystać z atrakcji takich jak: wirtualna przejażdżka saniami Mikołaja w VR Roomie, wykonać zdjęcie z Mikołajem w instagramowej przestrzeni Santa Room (wraz z wydrukiem zdjęcia) czy skorzystać z Fotobudki 360 z możliwością nagrania filmiku. W trakcie zabawy rozdawana będzie Coca-Cola.

10 i 11 grudnia – karuzela wenecka

W weekend 10-11 grudnia na świąteczne spacery po śródmieściu zapraszamy szczególnie rodziny z dziećmi. W tych dniach, podziwiając ustrojone świątecznie miasto, będzie można dodatkowo skorzystać z bezpłatnej przejażdżki karuzelą wenecką, dostępną w godz. od 12.00 do 20.00.

10 grudnia – jarmark staroci i rękodzieła

Fanów staroci oraz rękodzieła zapraszamy na rybnicki deptak w sobotę, 10 grudnia. Zapraszamy kolekcjonerów, miłośników przedmiotów sztuki i dawnych wyrobów użytkowych, wytwórców regionalnych wyrobów użytkowych i artystycznych, rękodzielników, sprzedawców używanych książek oraz wszystkie osoby zainteresowane sprzedażą lub wymianą własnych rzeczy używanych.


 

Świąteczny jarmark w wersji eko

Rybnickie świąteczne hale oprócz oczywistych funkcji gastronomicznych i kulturalnych pełnić będą również funkcje edukacyjne, w zakresie zwiększania świadomości ekologicznej mieszkańców. Będzie to możliwe m.in. dzięki prowadzonym w nich warsztatom ekologicznym oraz za sprawą wielorazowych kaucjonowanych kubków na napoje ciepłe (z wieczkiem zapobiegającym wychłodzeniu napoju), w których serwowane będą herbata, kawa czy świąteczny grzaniec.

Rybnik ma już kilkuletnią tradycję stosowania na imprezach miejskich i w przestrzeni publicznej wielorazowych kaucjonowanych kubków, jednak kubek na napoje ciepłe zostanie u nas użyty po raz pierwszy. Będzie to możliwe dzięki programowi Śląska Przestrzeń Innowacji i firmie NickNack. Kubek będzie kaucjonowany - zwrotna kaucja wynosi 10 zł i zostaje zwrócona po oddaniu nieuszkodzonego kubka wraz z wieczkiem.

Ekokubek, wyprodukowany z polipropylenu (PP), jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Wytrzymuje tysiące cykli mycia. Dzięki kaucjonowaniu kubka wielorazowego podczas jarmarku bożonarodzeniowego nie powstaną śmieci w postaci zużytych kubków jednorazowych, co spowoduje znacznie obniżenie kosztów sprzątania oraz gospodarki odpadami. Zastosowanie ekologicznych kubków wielorazowego użytku wpisuje się w realizację przez Miasto Rybnik Celu 12 Agendy ONZ Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja. Dokonania Rybnika, stawianego w tym obszarze za wzór dla innych polskich miast, zaowocowały przyznaniem tytułu Ekomiasto w obszarze gospodarki odpadami.

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych w Rybniku sięga 2009 roku i jest związana z realizowanym wówczas przez miasto projektem Rybnickie Boże Narodzenie i Kolędowanie. Na przestrzeni 13 lat mieszkańcy oraz goście odwiedzający w okresie około bożonarodzeniowym Rybnik mieli możliwość wzięcia udziału w przeróżnych wydarzeniach, takich jak: koncerty Krzysztofa Krawczyka, zespołów: Enej, Feel, Lemon czy Zakopower. Przez miasto przechodziły barwne korowody, były rzeźby lodowe, pokaz magii, ekspres polarny, koło widokowe, warsztaty, spotkania z Mikołajem i uroczyste rozświetlania choinek oraz wspólne wigilijki.

 


 

Źródło: Biuro Prasowe UM w Rybniku

fot. Materiały prasowe

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl