Kapsuła czasu i unikatowe wydanie Nowin Żorskich na 750 Urodziny Miasta Żory!
20 października 2022

Kapsuła czasu i unikatowe wydanie Nowin Żorskich na 750 Urodziny Miasta Żory!

Żory będą miały swoją kapsułę czasu. Pojemnik zawierający informacje o tym, jak wyglądało i jak nadal toczy się życie w mieście, zostanie zamknięty i umieszczony pod ziemią w centrum miasta przy ul. Klimka z Żorach. Wydarzeniem, które zainspirowało pomysłodawców akcji jest 750. rocznica założenia Miasta Żory. Współorganizatorami wydarzenia są Urząd Miasta w Żorach na czele z patronem honorowym wydarzenia prezydentem Waldemarem Sochą oraz Wydawnictwo Nowiny – wydawca miesięcznika Nowiny Żorskie oraz regionalnego portalu Nowiny.pl – mediów które od ponad dwóch lat na stałe goszczą wśród mieszkańców Żor. Jubileuszowe Nowiny Żorskie zostaną umieszczone w żorskiej kapsule czasu już 11 listopada.

 

Jubileuszowe Nowiny Żorskie

Na początek pod koniec października mieszkańcy Żor dostaną do swoich skrzynek pocztowych unikatowy numer miesięcznika Nowiny Żorskie, wydanego z okazji 750-lecia praw miejskich Żor. To specjalne wydanie Nowin Żorskich będzie stylizowane na starodruk, aby dodatkowo podkreślić historyczny charakter gazety i wyjątkowe święto miasta.

W tym wyjątkowym numerze znajdziemy sporo materiałów historycznych, w tym także artykuły o nieznanych dotąd źródłach, dotyczących m.in. początków żorskiej policji. Ponadto redakcja pochyli się nad tematem założenia miasta w rozmowie z Marcinem Wieczorkiem, a z Muzeum Miejskim i Towarzystwem Miłośników Miasta Żory wybierzemy się w podróż do Żor sprzed 100-lat i zaprezentujemy najciekawsze pocztówki z tamtego okresu. Tomasz Górecki natomiast opowie o tym, o jakich egzotycznych krajach żorzanie mogli przeczytać na początku minionego wieku w gazecie Sohrauer Stadblatt. Będzie też kalendarium najważniejszych momentów w dziejach miasta.

- Oprócz sporej dawki historii, nie zapominamy jednak o tym, co aktualnie ważne w mieście. Z dyrektor „Miarki” Urszulą Machalicą rozmawiamy o jubileuszu 100-lecia szkoły i zmianach w placówce, będziemy też szeroko relacjonować zjazd absolwentów. Ponadto piszemy również o rozstrzygnięciu przetargu na wykonanie kąpieliska w Roju, sukcesie Agnieszki Kraińskiej w konkursie „Nauczyciel Roku 2022” oraz demografii, która również nie oszczędza Żor. Jednym słowem, w październikowym numerze przygotowaliśmy sporo interesujących treści – mówi redaktor naczelny Szymon Kamczyk.

Gazeta będzie również zawierać prezentacje firm i instytucji, które od lat biorą czynny udział w tworzeniu rzeczywistości gospodarczej, społecznej, kulturalnej i sportowej Żor. - Już dziś zapraszamy żorskie przedsiębiorstwa i instytucje do kontaktu z nami, by na łamach miesięcznika opowiedzieć o swojej działalności i mieć możliwość złożenia gadżetu firmowego w kapsule czasu – zachęca Marek Kuder Dyrektor Działu Rozwoju Biznesu Wydawnictwa Nowiny.

Konkurs i list do przyszłych Żorzan

Wydaniu gazety towarzyszy konkurs plastyczno-literacki ogłoszony wśród uczniów żorskich szkół podstawowych pn. „Żory za 50 lat”. W planie jest także sporządzenie uroczystego listu upamiętniającego rocznicę 750-lecia założenia miasta Żory, na którym będzie mógł podpisać się każdy mieszkaniec. List będzie wystawiony w Urzędzie Miasta Żory oraz w Galerii Wiślanka, która jest partnerem wydarzenia oraz podczas eventu umieszczenia kapsuły czasu przy ul. Klimka Żorach, by każdy chętny mógł złożyć swój podpis na tym wyjątkowym liście do przyszłym Żorzan.

Żory będą miały wyjątkową kapsułę czasu

Jubileuszowe Nowiny Żorskie, prace konkursowe, list oraz szereg pamiątek naszych czasów przygotowanych przez Urząd Miasta i żorskich przedsiębiorców trafią do wytworzonej na tę okazję kapsuły czasu, która zostanie zakopana w reprezentacyjnym miejscu Żor z zamiarem odkopania jej za 50 lat, na kolejny miejski jubileusz.

- Wspólnie z Urzędem Miasta Żory, umieścimy kapsułę przy ul. Klimka w piątek, 11 listopada. Święto narodowe podniesie rangę tego wydarzenia. Wspólnie z magistratem zaplanowaliśmy na tę okazję specjalną oprawę. Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich Żorzan – twórzmy razem historię! – dodaje Marek Kuder.

Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha objął patronatem honorowym to unikatowe wydarzenie w historii miasta. - Kapsułę wyprodukuje firma Staltech z Raciborza, specjalizująca się w produkcji wyrobów ze stali nierdzewnej, a wieko, które zostanie specjalnie stworzone na tę okazję przygotuje żorska firma HLS System. Miejsce, w którym znajdzie się kapsuła na kolejne 50 lat, będzie nową atrakcją turystyczną Żor oraz wspaniałym uzupełnieniem rewitalizowanej właśnie ulicy Klimka – mówi Adrian Lubszczyk, Naczelnik Wydział Promocji, Kultury i Sportu.

Partnerem tego wydarzenia jest znana i ceniona w Żorach Galeria Wiślanka, a patronami tego przedsięwzięcia są Nowiny Żorskie, portal Nowiny.pl, Towarzystwo Miłośników Miasta Żory oraz Radio Żory.

 


 

Źródło: Wydział Promocji, Kultury i Sportu UM w Żorach

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl