Łączy nas tradycja. 280-lecie Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie
24 listopada 2022

Łączy nas tradycja. 280-lecie Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie

Końcem listopada I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie będzie obchodzić jubileusz 280-lecia. Dla absolwentów i wszystkich osób związanych z placówką będzie to doskonała okazja do sentymentalnej podróży w przeszłość.

 

Pszczyńską szkołę można zaliczyć do najstarszych w Polsce. Nawiązuje do tradycji założonej w 1742 r. przez hrabiego Erdmanna von Promnitz wyznaniowej szkoły ewangelickiej.

 

Obchody jubileuszu 280-lecia placówki trwają już od początku roku. Ich finał zaplanowano na ostatni weekend listopada, a część wydarzeń towarzyszących odbędzie się jeszcze w grudniu.

Nie zabraknie powodów do sentymentalnych podróży w przeszłość.

 

- Spodziewamy się odwiedzin maturzystów, którzy zdawali egzamin dojrzałości w latach 50. XX wieku. Organizujemy konkurs GIMP, w którym udział weźmie zespół Dudek Band złożony z absolwentów naszej szkoły. Odnaleźliśmy wiele cennych dokumentów, które wyeksponujemy, m.in. akt nadania imienia Bolesława Chrobrego, wiekowe świadectwa, dzienniki szkolne. Zapraszamy serdecznie absolwentów, byłych pracowników, uczniów i wszystkich mieszkańców do udziału w obchodach jubileuszu - mówi Renata Dyrda, dyrektor szkoły.

 

W piątek, 25 listopada odbędzie się sesja naukowa z wykładami pracowników naukowych trzech uczelni wyższych. Wieczorem w sali lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie odbędzie się koncert absolwentów i uczniów.

 

W sobotę, 26 listopada odbędzie się msza św. w kościele Wszystkich Świętych w Pszczynie w intencji całej społeczności szkolnej. Będzie to dzień IV Zjazdu absolwentów i spotkań roczników w budynku liceum. Zaprezentowana zostanie wystawa obrazująca historię szkoły i współczesną działalność liceum. Szkoła zapewni dostęp do kronik i innej dokumentacji.

W niedzielę zostanie odprawione nabożeństwo w kościele ewangelickim, będzie to też kontynuacja wydarzeń sobotnich w budynku szkoły.

 

Na 2 grudnia zaplanowano Genialną Imprezę Młodych Piosenkarzy, czyli popularny w tradycji "Chrobrego" GIMP. Wystąpi Dudek Band, a gwiazdą wieczoru będzie Boogie Boys.

 

Nie zabraknie wydarzeń towarzyszących. 1 grudnia w auli szkolnej odbędzie się koncert najlepszego pianisty jazzowego Polski - Bartłomieja Szopińskiego, jako suport występ zespołu "Metrum i ¾"

Harmonogram obchodów 280-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie


25 listopada (piątek)

10.00 - akademia dla uczniów liceum, sesja naukowa
12.00 - uroczysta inauguracja obchodów, wykłady pracowników naukowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Śląskiego,
17.00 - koncert w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie (brak wejściówek)

26 listopada (sobota)

10.00 - msza święta w intencji całej społeczności szkolnej, wszystkich absolwentów i pracowników szkoły, a także zmarłych nauczycieli i absolwentów - kościół pw. Wszystkich Świętych w Pszczynie
11.00 - spotkania roczników w budynku liceum

  • możliwość nabycia okolicznościowych pamiątek

  • sala kinowa

  • wystawa obrazująca historię szkoły, współczesną działalność liceum. Zapewniamy dostęp do kronik i innej dokumentacji

  • występy szkolnych zespołów artystycznych

27 listopada (niedziela)

10.00 - nabożeństwo w kościele ewangelickim w Pszczynie
11.00-17.00 - spotkania w budynku liceum, kontynuacja wydarzeń sobotnich

Przez cały czas działa kawiarenka serwująca kawę, herbatę, ciasto.

2 grudnia (piątek)

Genialna Impreza Młodych Piosenkarzy w sali Pszczyńskiego Centrum Kultury

Dudek Band - jedyny taki występ
Gwiazda wieczoru - grupa Boogie Boys
Wejściówki do odebrania w sekretariacie szkoły do 30.11. Wejście publiczności 16.00, początek koncertu - 17.00.

Wydarzenia towarzyszące:

1 grudnia (czwartek), aula szkolna

koncert najlepszego pianisty jazzowego Polski - Bartłomieja Szopińskiego, jako suport występ zespołu "Metrum i ¾".

 

 

Źródło/fot:

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl