Koncert, Pielgrzymowice, Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, jubileusz, Polskie Stowarzyszenie Kontrabasistów, 30-lecie, Międzynarodowe Kursy Mistrzowskie, Grzegorz Olkiewicz, muzyka klasyczna, Johann Sebastian Bach, Fryderyk Chopin, Giovanni Bottesini, Miloslav Jelinek, Urszula Marciniec-Mazur, Irena Olkiewicz, Andrzej Jungiewicz, Piotr Rojek, Roland Abreu, Biagio Modena, kontrabas, wiolonczela, organy, wstęp wolny
16 kwietnia 2024

Międzynarodowy Dzień Kostki Rubika w Focus Park

17 kwietnia w godzinach od 14 do 20 w centrum handlowym rządzić będzie najbardziej znana kostka świata. Kostka Rubika. W programie m.in. warsztaty układania kostki a nawet zmagania z robotem, którego specjalnością jest właśnie jej układanie.

Kiedy w 1974 roku węgierski profesor architektury Ernő Rubik wynalazł kostkę - układankę logiczną nazwaną od jego nazwiska, pewnie nie przypuszczał, że jej popularność potrwa tak długo, a rubikomaniacy będą bić kolejne rekordy. Tym bardziej że pierwsze ułożenie kostki zajęło węgierskiemu wynalazcy miesiąc. Teraz rekord świata należy do Amerykanina, który zrobił to w czasie 3,13 s. W najmniejszej kostce najlepszy czas w historii (0,43 s) wykręcił niedawno polski siedmiolatek Teodor Zajder.

W Focus Park gościem specjalnym Międzynarodowego Dnia Kostki Rubika będzie Igor Gładysz, mistrz Polski w układaniu kostki o wymiarach 2x2x2. To rybniczanin mieszkający w dzielnicy Golejów.

- Kostką kręciłem już wcześniej, ale dopiero na początku wakacji 2022 roku zająłem się tym na poważnie – mówił w rozmowie z „Gazetą Rybnicką" Igor o speedcubingu, bo tak oficjalnie nazywa się dyscyplina polegająca na jak najszybszym ułożeniu kostki Rubika.

Nie tylko tej tradycyjnej - 3x3x3, składającej się z 26 sześcianów, ale jej innych wersji, 2x2x2 czy 7x7x7 i pozostałych logicznych łamigłówek z rubikowej rodziny, jak piramida i clock - układanka z zegarami. Oficjalnych konkurencji związanych z tą łamigłówką jest 17.

W środę 17 kwietnia od godziny 14 w Focus Park będzie można nauczyć się jak szybko poradzić sobie z wyzwaniem jakim jest ułożenie kostki ale także skorzystać z insta spot z gigantyczną kostką. Będą też warsztaty kreatywne dla dzieci i konkursy z nagrodami. Największym wyzwaniem dnia może być pojedynek z robotem do układania Kostki Rubika zaprojektowanym w Lego Spike.

Zapraszamy i już jesteśmy ciekawi czy ktoś będzie szybszy niż ten cybernetyczny wynalazek – mówi Olga Rutowicz, marketing manager Focus Park w Rybniku i dodaje: - Partnerem naszej imprezy jest Centrum Kształcenia Ustawicznego – filia Politechniki Śląskiej. Zapowiada się naprawdę bardzo emocjonujący i rozwijający dzień w naszym centrum handlowym. 


 

Źródło/fot. Materiały prasowe