Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl 

Nowa fontanna na żorskim Rynku nie tylko będzie zapewniała ochłodę w ciepłe dni oraz upiększała przestrzeń Starówki, ale także zachwyci mieszkańców widowiskowymi pokazami, łączącymi wodę, światło i dźwięk. Mieszkańcy w głosowaniu wybrali pięć utworów, które będą towarzyszyły tym pokazom.

 

W internetowej ankiecie mieszkańcy oddali w sumie 827 głosów. Spośród dziesięciu propozycji, pięć z największą liczbą głosów posłuży do stworzenia pokazów, które w określonych godzinach będzie można podziwiać na żorskim Rynku.

Najwięcej głosów, bo aż 461 - otrzymał „Marsz Imperialny” Johna Wiliamsa, czyli ścieżka dźwiękowa filmu Gwiezdne Wojny. Drugie miejsce zajęły „Cztery pory roku – Wiosna” Antonio Vivaldiego – 393 głosy. Wybrane zostały także: utwór „Zacznij od Bacha” Zbigniewa Wodeckiego (263 głosy), „Oda do radości” Ludwiga van Beethovena (261 głosów) oraz „Rydwany Ognia” Vangelisa (221 głosów).

Z osobami, które zgłosiły zwycięskie propozycje skontaktują się pracownicy Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta, by przekazać im pamiątkowe miejskie gadżety.

Przypomnijmy, że fontannę tworzyła będzie podziemna betonowa niecka, przykryta płytami kamiennymi. Tryskającej wodzie towarzyszyć będą efekty dźwiękowe i świetlne, tworzące ciekawe pokazy. W pobliżu fontanny pojawią się elementy małej architektury, m.in. granitowe siedziska. Wykonawcą robót wyłonionym w procedurze przetargowej jest firma HLS System. Sp. z o.o. z siedzibą w Żorach. Zadanie jest finansowane w ramach pożyczki rewitalizacyjnej na realizację projektu inwestycyjnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Wartość inwestycji wyniesie 3 895 380,52 zł.


 

Źródło: Wydział Promocji, Kultury i Sportu UM w Żorach

 

Mieszkańcy wybrali utwory, które usłyszymy podczas pokazów nowej fontanny

23 listopada 2022
Mieszkańcy wybrali utwory, które usłyszymy podczas pokazów nowej fontanny