MZK. Ukraińcy od września podróżują jak pozostali pasażerowie
25 sierpnia 2022

MZK. Ukraińcy od września podróżują jak pozostali pasażerowie

W marcu Międzygminny Związek Komunikacyjny wprowadził ulgę dla obywateli Ukrainy. Na jej podstawie od kilku miesięcy z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać osoby objęte działaniami wojennymi, które przekroczyły granicę polsko-ukraińską po 24 lutego.

 

Ulgę wprowadzono doraźnie, na czas zagospodarowania się uchodźców w Polsce. Bez dodatkowych kosztów mogli się oni przemieszczać, chociażby w celu dopięcia formalności urzędowych, czy w celu znalezienia pracy. - W naszej ocenie sześciomiesięczny okres przejściowy był czasem wystarczającym, aby - przynajmniej w tym podstawowym zakresie - stanąć na nogi. Stąd decyzja o ograniczeniu przejazdów bezpłatnych, co już wcześniej uczyniło wiele miast i związków komunikacyjnych w Polsce – mówi Rafał Jabłoński, rzecznik prasowy MZK Jastrzębie. Dodaje, że uchodźcy będą mogli korzystać z ulg wymienionych w taryfie MZK na ogólnie przyjętych zasadach.

 

Dodatkowo, w gminach należących do MZK, zorganizowano terenowe punkty informacji w celu zapoznania obywateli Ukrainy z zasadami zakupu biletu wraz z możliwością zakupu biletu na telefon. Wszyscy pasażerowie MZK otrzymają tutaj ponadto informacje dotyczące zasad podróżowania, obsługi elektronicznego rozkładu jazdy, a uczniom i ich rodzicom przypomnimy o konieczności przedłużenia ulgi szkolnej.

Każdy odwiedzający punkt informacji będzie mógł wziąć udział w konkursie. Do wygrania roczny bilet na wszystkie linie MZK oraz kilkanaście innych biletów okresowych.

 

Terenowe punkty informacji

 

27 sierpnia RADLIN (Głożyny) - Festyn dożynkowy

28 sierpnia MARKLOWICE - Dożynki Gminy Marklowice

3 września CZERWIONKA-LESZCZYNY - Industriada

4 września MSZANA - Dożynki Gminy Mszana w Połomi

8 września JASTRZĘBIE-ZDRÓJ – przystanek Aleja Piłsudskiego – Pawilony (były supersam), w godz. 13.00 - 16.00

10 września ŻORY - Jarmark Władysławowski

13 września PSZÓW – Industriada

15 września SUSZEC – plac przed Urzędem Gminy (godz. 10.00 – 14.00)

17 września RYDUŁTOWY - Jarmark rockujący

18 września PAWŁOWICE - Śląskie Święto Karpia

 

Mobilne Punkty Informacji w budynkach gminnych

 

Tutaj będzie można dodatkowo przedłużyć ulgę szkolną (na podstawie podbitej legitymacji na rok szkolny 2022/2023), wyrobić kartę - e-bilet (wymagane zdjęcie, dokument potwierdzający tożsamość i dokument uprawniający do ulgi lub bezpłatnego przejazdu) oraz doładować środki na karcie.

26 września – CZERWIONKA-LESZCZYNY - Urząd Gminy i Miasta

27 września – PAWŁOWICE - Urząd Gminy

28 września – PSZÓW - Urząd Miasta

29 września – RYDUŁTOWY - Rydułtowskie Centrum Kultury

30 września – RADLIN - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji

Obsługa w godz. 10.00-17.00

 

Źródło/fot:

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl