Dzień Dziecka, Koleje Śląskie, Dzieci, Książeczki, Kolorowanki, Podróż pociągiem, Promocja kolei, Tomasz Niedziela, Przejazdy za złotówkę
08 lipca 2024

Na Śląsku powstanie blisko 15 tys. punktów ładowania samochodów elektrycznych

Na koniec 2023 roku w województwie śląskim funkcjonowało 748 ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych, co stanowiło 13% ogólnopolskiej sieci. Prognozy wskazują, że do 2035 roku liczba ta może wzrosnąć prawie dwudziestokrotnie – do niemal 15 tys. punktów.

 

Dynamiczny rozwój elektromobilności

 

W 2023 roku na Śląsku zarejestrowano łącznie 5417 w pełni elektrycznych samochodów osobowych i użytkowych (BEV). Oznacza to, że co dziesiąte całkowicie elektryczne auto w Polsce jest zarejestrowane w województwie śląskim. Do końca 2035 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do blisko 200 tys. Dane te pochodzą z raportu „Elektromobilność na Śląsku. Stan obecny i perspektywy rozwoju” przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM) oraz Enefit w Polsce.

 

Śląsk liderem elektromobilności

 

Śląsk jest jednym z wiodących regionów Polski pod względem rozwoju elektromobilności. Na koniec grudnia 2023 roku w województwie śląskim było zarejestrowanych łącznie 5417 całkowicie elektrycznych samochodów osobowych i użytkowych (BEV). To dynamiczny wzrost w porównaniu z 2015 rokiem, kiedy po Śląsku jeździło jedynie 15 pojazdów tego typu. Według prognoz, w 2024 roku liczba BEV w analizowanym województwie zwiększy się do niemal 8600 aut, co stanowi wzrost o 59% w skali roku. Jeszcze większe wzrosty – rocznie sięgające nawet 84% – przewidywane są na lata 2025-2027. Rok 2035 województwo śląskie może zakończyć z wynikiem blisko 200 tysięcy zarejestrowanych BEV.

 

Infrastruktura ładowania

 

Równolegle z rosnącą liczbą pojazdów elektrycznych dynamicznie rozwija się infrastruktura ładowania. Na koniec 2023 roku w województwie śląskim funkcjonowało 748 ogólnodostępnych punktów ładowania (391 stacji), co stanowiło 13% polskiej sieci. Większość infrastruktury (80%) zlokalizowana jest w miastach liczących co najmniej 50 tys. mieszkańców, a punkty w Katowicach, Częstochowie i Sosnowcu stanowią łącznie 66% wszystkich punktów w tych miastach. Prognozy z raportu wskazują, że do 2028 roku liczba ogólnodostępnych punktów ładowania w regionie wzrośnie dziesięciokrotnie, do 7 843, a w 2035 roku ich liczba może wynieść nawet 14 835, zwiększając się prawie dwudziestokrotnie w stosunku do 2023 roku. Kluczowym elementem tej rozbudowy będą zarówno publiczne, jak i prywatne inwestycje oraz wsparcie legislacyjne.

 

Strategiczne plany rozwoju

 

Śląsk jest dla naszej firmy strategicznym regionem. Nie tylko rezyduje tutaj część naszych klientów, dużych odbiorców gazu i prądu, ale również na terenie tego województwa intensywnie rozwijamy naszą infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych pod marką Enefit Volt – mówi Łukasz Musiałkiewicz, prezes Zarządu Enefit w Polsce. Dodaje, że region ten ma ogromny potencjał do rozbudowy zeroemisyjnego transportu. Prognozy wskazują, że w ciągu najbliższych czterech lat liczba zarejestrowanych pojazdów elektrycznych w województwie wzrośnie do niemal 47 tys.

 

Wyzwania i perspektywy

 

Rozwój infrastruktury nie będzie napędzany wyłącznie zwiększającą się liczbą samochodów elektrycznych na polskich drogach. Kluczowy czynnik stanowi również realizacja wymogów zawartych w unijnym rozporządzeniu AFIR. Warunkiem niezbędnym do wypełnienia tych celów będzie usprawnienie procedur przyłączeniowych i wsparcie inwestycji rozbudowy punktów ładowania oraz sieci przesyłowych przez administrację centralną.

 

Działania Enefit

 

Infrastruktura ładowania pod marką Enefit Volt jest już dostępna w Bielsku-Białej i Zabrzu, a w najbliższych miesiącach stacje pojawią się także w Gliwicach. Enefit w Polsce planuje pozyskać lokalizacje dla 2500 stacji ładowania w ciągu kolejnych czterech lat. Firma oferuje również inne usługi z zakresu produkcji energii z OZE, modernizacji oświetlenia oraz wsparcia w zwiększaniu efektywności energetycznej.

 

 

 

Źródło informacji/fot. Materiały prasowe