Niebezpieczna kolizja osobówki z hulajnogą!
25 maja 2022

Niebezpieczna kolizja osobówki z hulajnogą!

Policjanci z jastrzębskiej komendy wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego z udziałem kierującego osobówką i hulajnogi. Zwracamy uwagę na przepisy dotyczące poruszania się w ten sposób.

W poniedziałek około godziny 16.00 w Jastrzębiu-Zdroju na ulicy Wrocławskiej doszło do niebezpiecznie wyglądającego zdarzenia. 41-letni kierujący osobówką skręcając w lewo na parking, nie zauważył osoby poruszającej się na hulajnodze elektrycznej, w związku z czym potrącił 41-letniego jastrzębianina, który jechał od ronda w kierunku ulicy Wrocławskiej. Na szczęście okazało się, że nikt nie doznał obrażeń zagrażających życiu, a zdarzenie zostało zakwalifikowane przez mundurowych z drogówki jako kolizja drogowa. Wszyscy uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi, kierujący osobówką został ukarany mandatem 1500 złotych.

 

Przypominamy przepisy dotyczące poruszania się na hulajnogach elektrycznych

 

Zarówno hulajnoga elektryczna, urządzenie transportu osobistego, jak też urządzenia wspomagające ruch zyskały w ustawie – Prawo o ruchu drogowym swoją definicję, a osoby je użytkujące mają zarówno prawa, jak i obowiązki. Należy podkreślić, że hulajnoga elektryczna i urządzenie transportu osobistego w znowelizowanych przepisach mają status pojazdu.

Kto może poruszać się na i jakie musi mieć uprawnienia?

Dzieci do 10 roku życie mają zakaz poruszania się na hulajnogach elektrycznych, z wyjątkiem strefy zamieszkania, gdy są pod opieką osoby dorosłej. Pomiędzy 10 a 18 rokiem życia dzieci muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 bądź T. Osoby pełnoletnie nie muszą posiadać żadnych uprawnień.

Gdzie i jak należy się poruszać?

Jeżdżąc hulajnoga elektryczną mamy obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku braku drogi dla rowerów sprawa jest bardziej skomplikowana. Po jezdni na hulajnodze elektrycznej możemy się poruszać, tylko gdy ruch pojazdów na danej drodze odbywa się z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h. Natomiast chodnikiem, gdy prędkość na danej drodze jest większa niż 30 km/h.

Z jaką prędkością możemy się poruszać i jak się mamy zachowywać wobec pieszych?

Obecne przepisy określają maksymalną prędkość, z jaką możemy się poruszać na hulajnodze elektrycznej, która w przypadku drogi dla rowerów i jezdni wynosi 20 km/h. Na chodniku mamy obowiązek jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.

Czego nie wolno jeżdżąc na hulajnodze elektrycznej?

Podróżując na hulajnodze elektrycznej nie ciągnąć i holować innych pojazdów, przewozić innych osób, zwierząt czy ładunku. Zabronione jest również kierowanie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Gdzie można zostawić hulajnogę po skończonej podróży?

Przepisy w tym zakresie są bardzo precyzyjne. Dopuszcza się postój hulajnogi elektrycznej na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym. W przypadku braku takiego miejsca hulajnogę elektryczną można pozostawić jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni, równolegle do jej krawędzi. Należy pamiętać, że w miejscu takim nie może obowiązywać zakaz postoju lub zatrzymywania, a także że szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 metra.

Źródło: KMP w Jastrzębiu-Zdroju

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl