Nowy dach na spichlerzu. Prace wsparł Powiat Pszczyński
01 grudnia 2022

Nowy dach na spichlerzu. Prace wsparł Powiat Pszczyński

Zakończyły się prace związane z wymianą pokrycia dachowego spichlerza z Rudołtowic-Dębiny, który znajduje się w pszczyńskim skansenie. Prace restauratorskie wsparł Powiat Pszczyński.

 

Roboty polegały na rozbiórce pokrycia dachowego, wymianie uszkodzonych elementów konstrukcji dachu oraz położeniu nowego gontu modrzewiowego, impregnowanego preparatami przeciwgrzybicznymi i ogniochronnymi.

 

Prace wsparł Powiat Pszczyński dotacją w wysokości 14 tys. zł. Z wnioskiem o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków zwróciła się Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej. Całkowita wartość prac wyniosła ok. 37 tys. zł.

 

To kolejne prace konserwatorskie w pszczyńskim skansenie. W 2022 roku wymieniono dach na stodole ośmiobocznej z Kryr dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju, a końcem listopada rozpoczęły się prace konserwatorskie masztalni z Wisły Wielkiej, które dofinansował Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Dzięki wsparciu kilku instytucji w tym roku prace w skansenie wyniosą ok. 400 tys. zł. To jest ewenement w naszej działalności - mówi Jacek Patyk, prezes Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej i dodaje, że w przyszłym roku planowane są prace konserwatorskie kolejnych obiektów zabytkowych w skansenie.

Coroczne wsparcie zabytków

 

Środki Powiatu Pszczyńskiego są jednym ze źródeł wsparcia prac konserwatorskich i robót budowlanych w zabytkowych obiektach na ziemi pszczyńskiej. - Na terenie naszego powiatu znajduje się wiele cennych zabytków. Prace konserwatorskie i restauratorskie są kosztowne, dlatego każdego roku wspieramy starania osób dbających o dziedzictwo ziemi pszczyńskiej. W tym roku przeznaczyliśmy na ten cel łącznie 100 tys. zł - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.


Powiat dofinansował również remont kruchty w pielgrzymowickim kościele, malowanie oficyny Zameczku w Rudołtowicach, opracowanie dokumentacji technicznej częściowego remontu kościoła w Wiśle Małej oraz remont wieży kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Pszczynie.

 

 

Źródło/fot:

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl