Dzień Dziecka, Koleje Śląskie, Dzieci, Książeczki, Kolorowanki, Podróż pociągiem, Promocja kolei, Tomasz Niedziela, Przejazdy za złotówkę
23 kwietnia 2024

Od 1 maja w pszczyńskim szpitalu rusza Pododdział udarowy

Szpital Joannitas w Pszczynie uzyskał kontrakt z NFZ na specjalistyczne świadczenia neurologiczne oraz świadczenia w zakresie leczenia udarów mózgu. O otwarcie oddziału Zarząd Szpital starał się od maja 2022 roku


Szpital jest gotowy na przyjęcie pacjentów

 

- Infrastruktura Pododdziału udarowego przygotowana była już od kilku tygodni - mówi Katarzyna Michalik, Prezes Zarządu Szpitala Joannitas w Pszczynie. I dodaje: - Czekaliśmy tylko na pozytywne rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, udało się, więc od maja zaczynamy leczenie.

 

Na pacjentów czeka 16 łóżek, w tym cztery stanowiska intensywnego nadzoru medycznego. Dodatkowo oddział posiada pracownię elektrofizjologii, w której wykonywane będą badania EEG, EMG oraz salę do rehabilitacji i fizjoterapii.

Wygrać z czasem

 

W przypadku leczenia udaru mózgu najważniejszym czynnikiem jest czas. Na podjęcie skutecznej terapii pacjent ma 4,5h od momentu wystąpienia pierwszych objawów. Do tej pory udarowi pacjenci naszego regionu byli transportowani do innych specjalistycznych placówek, co znacznie zmniejszało ich szanse na wyleczenie i samodzielne funkcjonowanie. Nowy pododdział udarowy w Szpitalu Joannitas w Pszczynie skróci czas reakcji na udar, co zwiększy szanse pacjentów na pełne wyzdrowienie.

Gotowi do działania

 

- Funkcjonowanie Oddziału dla udarowców ma swoją specyfikę działania - opieka nad pacjentami z paraliżem wymaga od zespołu medycznego nie tylko wiedzy i umiejętności w leczeniu, ale także ponadprzeciętnej cierpliwości, spokoju i wyrozumiałości - mówi dr n. med. Paweł Dobrakowski, ordynator Pododdziału udarowego. I dodaje: - Jesteśmy w pełni gotowi do pracy.

 

Szpital prowadzi Oddział neurologiczny od 2018 r. Oddział wyposażony jest w 18 łóżek. Łącznie z Pododdziałem udarowym VII piętro Szpitala będzie w stanie zabezpieczyć 34 chorych jednocześnie. Pacjenci mogą korzystać również ze szpitalnej Poradni neurologicznej, która przyjmuje pacjentów od kwietnia 2023 r.

 

Starosta Barbara Bandoła podkreśla, że pomieszczenia i wyposażenie pododdziału zostało przygotowane i zakupione ze środków szpitala, samorządu powiatowego i samorządów gminnych. - Gratuluję dyrekcji i kadrze. Mamy doskonałe zaplecze diagnostyczne i interdyscyplinarny zespół specjalistów. Otrzymanie kontraktu z NFZ na prowadzenie neurologii specjalistycznej i leczenie udarów jest zwieńczeniem prawie dwuletnich starań o rozwój placówki w tym zakresie - mówi starosta.


 

 

Źródło/fot.

 

Witaminy i minerały - porównaj na Ceneo.pl