Noc Muzeów, Jastrzębie-Zdrój, Carbonarium, wydarzenia kulturalne, atrakcje nocne, edukacja muzealna, interaktywne wystawy, historia techniki, rodzinnie w muzeum, nauka przez zabawę
17 maja 2024

Odkryj nocne tajemnice techniki: Noc Muzeów w Carbonarium w Jastrzębiu-Zdroju!

Noc Muzeów w Carbonarium w Jastrzębiu-Zdroju to wydarzenie, które z pewnością przyciągnie wielu miłośników historii, techniki oraz kultury. Zaplanowane na dzisiejszy dzień, po raz pierwszy w historii tego miasta, Carbonarium otworzy swoje drzwi dla zwiedzających w godzinach nocnych, od 16:00 do 24:00. Bilety na to wyjątkowe wydarzenie są już dostępne w sprzedaży i kosztują jedynie symboliczną złotówkę, co dodatkowo podkreśla otwartość instytucji na różnorodną publiczność.


Podczas Nocy Muzeów, uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję do zobaczenia unikatowych eksponatów, takich jak górnicze maszyny wykonane z klocków Lego. Te pełnoskalowe, ruchome modele, zdalnie sterowane za pomocą tabletów, to prawdziwa gratka dla entuzjastów mechaniki i inżynierii. Wśród prezentowanych maszyn znajdą się wiertnice, spągoładowarki, kombajny chodnikowe oraz kombajny ścianowe wspomagane sekcjami obudowy zmechanizowanej.


Specjalnym gościem wydarzenia będzie Piotr Maciak, były pracownik kopalni i twórca modeli, który opowie zwiedzającym o procesie powstawania tych maszyn oraz ich działaniu w realnych warunkach kopalnianych. Rafał Jabłoński, dyrektor Instytutu, podkreśla, że jest to wyjątkowa okazja, by zrozumieć złożoność i technologiczne aspekty pracy w kopalni.


Dodatkowo, dla chętnych przygotowano mini sesje zdjęciowe. Uczestnicy będą mogli wcielić się w rolę górników, zakładając autentyczną odzież roboczą i korzystając z oryginalnego sprzętu górniczego jako rekwizytów. Dostępna będzie również możliwość wykonania pamiątkowych fotografii rodzinnych w starym stylu, co stanowi doskonałą okazję do stworzenia niezapomnianych wspomnień.


Nie zabraknie także elementów relaksujących – każdy zwiedzający zostanie poczęstowany aromatyczną kawą, co umili czas spędzony w muzeum.


Noc Muzeów to inicjatywa europejska, która ma na celu promowanie kultury poprzez udostępnianie muzeów, galerii i innych instytucji kulturalnych w godzinach nocnych, za darmo lub za symboliczną opłatę. Wydarzenie to nie tylko promuje dostęp do kultury, ale także tworzy przestrzeń dla niezwykłych doświadczeń i edukacji w niekonwencjonalny sposób. Carbonarium w Jastrzębiu-Zdroju zdecydowanie wpisuje się w ten trend, oferując program pełen atrakcji, który z pewnością zostanie ciepło przyjęty przez społeczność.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Noc Muzeów, Jastrzębie-Zdrój, Carbonarium, wydarzenia kulturalne, atrakcje nocne, edukacja muzealna, interaktywne wystawy, historia techniki, rodzinnie w muzeum, nauka przez zabawę