Pałac oraz park w Baranowicach zmienią się nie do poznania
23 sierpnia 2022

Pałac oraz park w Baranowicach zmienią się nie do poznania

Po renowacji Zespół Pałacowo-Parkowy w Baranowicach stanie się prawdziwą perełką na mapie naszego regionu. Wielkie zmiany przechodzi nie tylko sam budynek pałacu, ale również ogromny teren wokół niego, który zostanie przekształcony w przyjazną i atrakcyjną przestrzeń, idealnie nadającą się do spacerów i relaksu.

 

Obecnie w Pałacu w Baranowicach trwają roboty wykończeniowe oraz konserwatorskie, a także malowanie elewacji oraz montaż instalacji wewnętrznych. Do wykonania pozostały jeszcze parkiety, a także montaż stolarki drzwiowej, oświetlenia, schodów wewnętrznych i balustrad oraz biały montaż i pozostałe roboty wykończeniowe.

 

Rozstrzygnięto już przetarg na rewitalizację przypałacowego parku, który wygrała firma HLS System z Żor. Obecnie park o powierzchni ponad 8 ha porastają kilkudziesięcioletnie drzewa, nadające temu miejscu wyjątkowy charakter. Ścieżki parkowe w dużej mierze porosła jednak zieleń, która w ramach prac zostanie uporządkowana, a w jej miejscu powstaną nowe, oświetlone alejki, urozmaicone mostkami. W ramach inwestycji wartej 6,6 mln zł w przypałacowym parku oraz wokół pałacu powstaną ścieżki spacerowe, na wzór alejek pochodzących z połowy XIX wieku, gdy pałac był własnością rodziny Durantów. Wówczas budynek został przebudowany na styl willi włoskiej, a otaczający go teren przekształcono w rozległy park w stylu angielskim.

W ramach projektu odtworzone zostaną też zabytkowe bramy wjazdowe, a zachowane elementy małej architektury poddane zostaną renowacji. Zabytkowe studnie i poidło zostaną odremontowane, podobnie jak lodownia i komin dawnej kuźni. Na terenie całego parku pojawią się ławki, kosze na śmieci oraz stojaki na rowery. Aby przywrócić historyczny układ tego terenu, planowane jest także wyburzenie czterech budynków gospodarczych, wybudowanych w latach 70. XX wieku.

W samym budynku Pałacu znajdzie się miejsce na wystawy, imprezy kulturalne i inne działania artystyczne, a także na spotkania biznesowe i część gastronomiczną, a okalający go park ma stać się miejscem spacerów i wydarzeń plenerowych.

Przypomnijmy, że projekt pt. „W trosce o śląskie dziedzictwo – renowacja Zespołu Parkowo-Pałacowego w Żorach” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Miasto otrzymało na ten cel dofinansowanie w wysokości aż 13 153 015,14 zł.


 

Źródło/fot: Wydział Promocji, Kultury i Sportu UM w Żorach

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl