PAWŁOWICE. Powstaną nowoczesne i ekologiczne punkty przesiadkowe
16 sierpnia 2022

PAWŁOWICE. Powstaną nowoczesne i ekologiczne punkty przesiadkowe

Jeszcze w tym roku w całej gminie powstaną nowoczesne i ekologiczne punkty przesiadkowe, które mają zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu publicznego. Umożliwią one wygodne połączenie podróżowania rowerem, samochodem i autobusem.

 

Inwestycja polega na utworzeniu w każdej miejscowości centrów przesiadkowych. Zaplanowana lokalizacja głównych punktów pokrywa się z już istniejącymi przystankami i centrami komunikacyjnymi w danym sołectwie. W sumie powstanie 9 centrów przesiadkowych oraz przebudowanych zostanie 15 przystanków, dzięki temu korzystanie z komunikacji publicznej stanie się bardziej komfortowe i bezpieczne.

 

Część z nich będzie zadaszona panelami fotowoltaicznymi, a prąd wyprodukowany w ramach instalacji będzie wykorzystany do oświetlenia przystanków i zasilania elektronicznych tablic informacyjnych. Zadaszenia z paneli fotowoltaicznych będą też na postojach dla samochodów osobowych oraz na postojach dla rowerów - tzw. Bike&Ride. Dodatkowo, zainstalowany zostanie monitoring, który zwiększy bezpieczeństwo zaparkowanych samochodów i rowerów.

Centra przesiadkowe będą wyposażone w różnego typu urządzenia edukacyjno-zabawowe, które umilą najmłodszym czas oczekiwania na autobus. Wygodnym rozwiązaniem dla podróżujących będą również samoczyszczące toalety. Pierwsze z nich już stanęły m.in. przy szkole w Pielgrzymowicach, przy przystanku autobusowym Golasowice - Pętla, przy Domu Ludowym w Pniówku oraz przy Centrum Przesiadkowym w Pawłowicach.

Projekt o wartości ponad 6,4 mln zł w przeważającej mierze zostanie dofinansowany ze środków Unii Europejskiej. Gmina pozyskała na jego realizację blisko 5,5 mln zł.

 

Źródło/fot: UG Pawłowice

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl