PAWŁOWICE. W gminie od dawna wdrażane są energooszczędne rozwiązania
28 września 2022

PAWŁOWICE. W gminie od dawna wdrażane są energooszczędne rozwiązania

Zapowiadane podwyżki cen energii elektrycznej stają się faktem. Wzrost cen dotyka nie tylko indywidualnych odbiorców, ale również gminę, która kupuje energię potrzebną do oświetlenia ulic i zarządzanych przez siebie obiektów.

W gminie od dawna wdrażane są energooszczędne rozwiązania: wymienia się oświetlenie uliczne na energooszczędne, weryfikuje zamówioną moc, produkuje energię poprzez instalacje fotowoltaiczne znajdujące się na szkołach, domach kultury, przy urzędzie i urządzeniach Wodociągów Pawłowice, przeprowadza termomodernizacje budynków i modernizuje kotłownie z wykorzystaniem urządzeń o większej sprawności energetycznej. Jednak wzrost cen energii, a szczególnie drastyczne podwyżki cen energii elektrycznej i gazu, powodują, że utrzymanie infrastruktury gminnej staje się coraz droższe.

W 2021 r. grupowy zakup energii elektrycznej dla gminy na potrzeby oświetlenia ulicznego i obiektów zarządzanych przez gminę Pawłowice był realizowany na podstawie umowy zawartej na lata 2020-2021. Koszt 1 MWh wynosił 315 zł netto. Pod koniec 2021 roku gmina podpisała kolejną umowę na lata 2022-2023, w ramach której koszt 1 MWh wynosi 527 zł netto. Choć w momencie podpisywania umowy wzrost ceny był już wyraźny, to i tak gmina Pawłowice może mówić o dużym szczęściu, bo w roku bieżącym ceny są aż pięciokrotnie wyższe! Jeżeli dostawca wybrany przez gminę Pawłowice w ubiegłorocznym przetargu nie wypowie umowy, horrendalny wzrost cen nie powinien być aż tak bolesny, a przynajmniej nie w tym roku.

Nie znaczy to jednak, że gmina jest zwolniona z obowiązku oszczędzania energii. Choć brak jeszcze konkretnych przepisów i rozporządzeń, na horyzoncie majaczy obowiązek wykazania przez gminę ograniczenia zużycia energii o 10%.

Z początkiem 2022 roku zakończył się duży, dwuetapowy projekt wymiany oświetlenia ulicznego na nowe ledowe za ponad 4 mln zł (ponad 3 mln gmina pozyskała z funduszy unijnych). Dzięki inwestycji wymieniono aż 2059 opraw, co oznacza, że całe oświetlenie gminne jest energooszczędne. Inwestycja pozwoliła ograniczyć o około 70% zużycie energii na obwodach oświetleniowych objętych modernizacją, jednak przy wzroście cen trudno mówić o realnych oszczędnościach. Nowoczesne sterowanie systemem oświetlenia pozwala również zredukować moc pomiędzy godziną 23:00 a 4:00 rano. W gminie nie podjęto decyzji o wyłączaniu lamp ulicznych w porze nocnej, ale nie wiadomo, czy samorząd nie zostanie zmuszony do podjęcia takich działań.

O szukaniu oszczędności wójt rozmawiał z dyrektorami jednostek gminnych oraz dyrektorami szkół i przedszkoli. Temat ten pojawił się również na spotkaniu z sołtysami. Na razie zdecydowano o przeanalizowaniu możliwości wyłączenia niektórych lamp np. doświetlających budynki użyteczności publicznej czy teren wokół placówek edukacyjnych. Do dyrektorów jednostek organizacyjnych został wysłany mail z prośbą o przemyślenie do końca września konkretnych rozwiązań, które przy jak najmniejszej uciążliwości dla mieszkańców będą najbardziej energooszczędne.

Szacuje się, że w związku z wdrażanymi przez gminę działaniami zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie sukcesywnie się zmniejszać, jednak rosnące ceny nie zahamują wzrostu kosztów ponoszonych na zakup energii.


 

Źródło/fot: UG Pawłowice

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl