Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl 

Według pełnomocników frankowiczów część wyroków wydawanych przez polskie sądy nie uwzględnienia orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE – informuje Prawo.pl.

Prawnicy przyznają, że wyroków na bakier z prawem unijnym nie jest dużo” – zauważa serwis Prawo.pl.

 

W oparciu o własną praktykę przypuszczam, że wyroki (nieprawomocne) nierespektujące prawa unijnego stanowią nie więcej niż 5 proc. ogółu spraw >>frankowych<<. W ciągu ostatnich trzech lat wyroki takie zdarzyły się w sprawach naszych klientów dwukrotnie (a warto w tym miejscu dodać, że spraw >>frankowych<< prowadzimy ponad sześćset)” – mówi, w cytowana przez Prawo.pl, Karolina Mikołajek, radca prawny, partner w Kancelarii Prawnej Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy Sp.j.

 

Coraz częściej pojawiają się głosy, że za orzeczenia w sprawach frankowych sprzeczne z unijnym prawem odpowiada Skarb Państwa, a skoro tak, to frankowiczom należy się odszkodowanie. Prawnicy przygotowują się już do pierwszych batalii” - czytamy na stronie Prawo.pl,

 

W ostatnich latach Polska niezwykle mocno przyczyniła się do rozwoju prawa unijnego – nie tylko w zakresie prawa prywatnego. Orzeczenia sądów polskich, sprzeczne z orzecznictwem TSUE mogą więc stać się paliwem napędowym dla rozwoju prawa europejskiego również i w zakresie odpowiedzialności państw członkowskich za orzecznictwo sądów krajowych” – ostrzega w serwisie Prawo.pl, dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska z Collegium Civitas i Europejskiego Instytutu Prawa.

 

Więcej informacji: https://www.prawo.pl/biznes/wyroki-w-sprawach-frankowych-sprzeczne-z-prawem-unijnym,514750.html

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pełnomocnicy frankowiczów skarżą się, że sądy nie zawsze respektują orzecznictwo unijne

25 kwietnia 2022
Pełnomocnicy frankowiczów skarżą się, że sądy nie zawsze respektują orzecznictwo unijne