Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl 

"Czy sytuacja z północnych części kraju może się pojawić również u nas? Odra to nierozerwalny element naszej codzienności. Odra to nasze dobro, o które musimy dbać." - mówił Alan Wolny na konferencji poświęconej ginącemu ekosystemowi jednej z największych rzek w Polsce. Podobne konferencje Polski 2050 odbyły się już w czterech nadodrzańskich województwach. Dziś kolejna odbyła się w Raciborzu.

Spotkanie z działaczami Polski 2050 z województwa śląskiego oraz z przybyłymi liderami Ruchu Polska 2050 odbyło się na Bulwarach Nadodrzańskich w Raciborzu. Konferencję rozpoczął Łukasz Osmalak, przewodniczący zarządu wojewódzkiego Polski 2050. "Jak mawia nasz lider, Szymon Hołownia, nasz Ruch składa się z trzech współpracujących organów: głowy, serca i rąk. Rolę głowy pełni Instytut Strategie 2050, rolę serca - Stowarzyszenie Polska 2050, a rolę rąk -Partia Polska 2050 Szymona Hołowni." – rozpoczął Osmalak, po czym zapowiedział dr Tomasza Wawaka, jako pierwszego gościa konferencji.

 

„Zjawisko masowego śnięcia ryb zostało odnotowane przez WIOŚ w Katowicach już od końca marca i co? I nic. Czy ktoś otrzymał jakikolwiek komunikat RCB?" – pytał dr Wawak, wojewódzki koordynator Instytutu Strategie 2050. „Od czterech miesięcy sprawa była znana WIOŚ w Katowicach. Pani Minister Moskwa zainteresowała się sprawą wczoraj, po tym WIOŚ we Wrocławiu wydał komunikat 8 sierpnia. Jak to jest, że my dowiadujemy się o tym dopiero teraz i to z mediów?" – zastanawiał się dr Wawak. Dodał też, że działacze Polski 2050 zgłosili chęć pomocy.

Na oddolne zaangażowanie w problem zwróciła następnie uwagę Wioleta Kurzydem, członkini wojewódzkiego zarządu Polski 2050 – „To dzięki wolontariuszom wiemy co dokładnie dzieje się z Odra na jej poszczególnych odcinkach i jak duży jest problem. Po raz kolejny, Państwo nie zrobiło nic. To ludzie, pomimo płynącego z tego zagrożenia, wzięli się do pracy." - zauważyła.

 

Odra dla Raciborza nie jest wyłącznie geograficznym centrum, wokół którego miasto buduje swoje życie i wokół którego się rozwija. Odra to również nasza przeszłość, teraźniejszość i przyszłość." – wskazał Alan Wolny, raciborski lider Polski 2050. Wolny zapowiedział także szereg swoich pytań do instytucji regionalnych – „Osobiście wystosuję pismo do Wód Polskich z zapytaniem jak często badamy jakość wody w Odrze w Raciborzu, kiedy kolejne i czy sytuacja z północnych części kraju może się pojawić również u nas.". Pytań ze strony Wolnego doczekał się podczas konferencji również prezydent Dariusz Polowy. „Takie samo pytanie [jak wyżej – przyp. red.] kieruję do Prezydenta Dariusza Polowego sprawdzając, czy ten aspekt życia raciborskiego jest w zakresie jego zainteresowań.".


Zainteresowanie stanem raciborskiego odcinka Odry uzasadnił też Piotr Masłowski, wiceprezydent Rybnika

– „Pamiętam jak w 1997 roku pracowałem tutaj w Raciborzu i uciekałem przed wylewającą Odrą po rampie na dworzec i byłem stamtąd ewakuowany. To jest żywioł." – wspominał Masłowski. „Teren od Raciborza do Żor reklamujemy jako Krainę Górnej Odry. Brak ostrzeżeń może fatalnie wpłynąć na okolicznych przedsiębiorców. Teraz mamy nadzieję, że to co znajduje się w Odrze to sól, a nie rtęć ale ja nie chcę żyć w Państwie gdzie nie muszę mieć nadzieję, że wszystko jest w porządku. Ja chcę to wiedzieć!" – dodał.


Konferencję podsumował Mikołaj Szafraniec, wojewódzki lider ds. ekologicznych w Polsce 2050 – „W sytuacjach takich jak ta, należy natychmiastowo zabronić zrzutu ścieków do Odry" – rozpoczął. „W naszym pierwszym priorytetowym programie "Na zielonym szlaku", wskazaliśmy absolutną konieczność inwestowania w monitoring środowiska, właśnie po to, by móc zapobiegać wszelkim katastrofom ekologicznym, zwłaszcza na taką skalę. Wskazaliśmy konieczność usprawnienia instytucji, tak żeby reagować natychmiast, nie po tygodniach czy miesiącach." – przypominał Szafraniec. Dodał też, że Polska 2050 uruchomiła sztaby kryzysowe w województwach nadodrzańskich i jest otwarta na wsparcie wszelkich instytucji mogących rozwiązać ten kryzys – „Obywatele działają. Mimo zagrożeń, pomagają przy odławianiu śniętych ryb i my jesteśmy razem z nimi tam, gdzie pomoc jest potrzebna." – zakończył.


Na zakończenie konferencji, Łukasz Osmalak wskazał czas na zadawanie otwartych pytań. Pierwsze pytanie ze strony zgromadzonych, dotyczyło tego czy partia Polska 2050 Szymona Hołowni planuje zaproponować swojego kandydata na urząd Prezydenta miasta Racibórz. „Polska 2050 tutaj w Raciborzu, bo rozumiem, że o Racibórz Pan pyta, jest na to gotowa." – odpowiedział Osmalak. Następnie zapytany o zdanie w sprawie napływających komunikatów co do stanu Odry został ponownie zapytany dr Tomasz Wawak. „To jest naturalne, że badania tych substancji muszą potrwać i nie będziemy tego wiedzieli z dnia na dzień, natomiast w przypadku niepewności, należy zabezpieczyć mieszkańców. Ile osób weszło do Odry w miejscach gdzie jest skażona z powodu nieświadomości? Kwestia tego, aby wykorzystać Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, sztaby kryzysowe przy Wojewodzie, wszystkie służby, które Państwo ma, a ich nie wykorzysutuje." – odpowiedział dr Wawak.

 

 

 

Źródło/fot: Biuro Prasowe Ruchu Polska 2050

 

Polska 2050 pomaga nad Odrą

16 sierpnia 2022
Polska 2050 pomaga nad Odrą