Powiat Pszczyński wspiera krwiodawców
14 lutego 2023

Powiat Pszczyński wspiera krwiodawców

Do stacji krwiodawstwa w Pszczynie oraz klubu krwiodawców w Woli przekazane zostały zakupione przez Powiat Pszczyński zestawy słodyczy i gadżety. Krwiodawca oddaje jednorazowo 450 ml krwi, co odpowiada 4500 kcal, a po donacji otrzymuje 8 tabliczek czekolady dla zrównoważenia wysiłku energetycznego.

 

Od lat Powiat Pszczyński wspiera działania publicznej służby krwi, przekazując słodycze dla krwiodawców biorących udział w akcjach plenerowych organizowanych przez pszczyński Oddział Terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. W tym roku część zestawów otrzymają także osoby oddające krew w punkcie przy ul. Bednorza. Powiat przekaże też nagrody rzeczowe, które zostaną wręczone przy okazji honorowych dni krwiodawstwa.

 

Wsparcie trafiło także do Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy Kopalni Węgla Kamiennego Piast Ruch II w Woli, który działa od niemal 40 lat i organizuje kilkanaście akcji rocznie. Zestawy ze słodyczami lub kawą oraz smyczą i odblaskiem przekazali starosta Barbara Bandoła oraz sekretarz powiatu Szymon Sekta.

 

- Nie ma cenniejszego daru niż krew. Krwiodawcy z powiatu pszczyńskiego to bardzo prężna grupa. W istotny sposób pomagają zabezpieczać składniki krwi niezbędne do przeprowadzania zabiegów operacyjnych na Śląsku - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska i dodaje, że każdy może pomóc na miarę swoich możliwości, jeżeli nie dyskwalifikuje go stan zdrowia.

 

Pierwszą paczkę ze słodyczami i gadżetami otrzymał w pszczyńskim punkcie pan Tomasz z Tychów, który krwiodawcą jest od niedawna, a przyjeżdża oddawać krew do oddziału w Pszczynie, bo panuje tu świetna atmosfera.

 

- Takie paczki to miły gest dla naszych krwiodawców, którzy czują, że ktoś docenia ich poświęcenie - mówi Celina Kielan z pszczyńskiego Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

 

Warto przypomnieć, że Powiat Pszczyński odpowiedział na apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach i zaproponował działkę pod nową siedzibę stacji krwiodawstwa w Pszczynie.

 

W listopadzie ub.r. RCKiK stał się właścicielem nieruchomości przy ul. Antesa w Pszczynie, w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala. To tutaj jeszcze w tym roku ma powstać nowa siedziba pszczyńskiej stacji, która obecnie mierzy się z ciasnotą pomieszczeń w zajmowanym budynku mieszkalno-usługowym przy ul. Bednorza.

 

Źródło/fot:

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl