Powstał jedyny w regionie poziomy mural 3D, który jest wyrazem hołdu dla wydarzeń sierpnia 1980 roku
04 listopada 2022

Powstał jedyny w regionie poziomy mural 3D, który jest wyrazem hołdu dla wydarzeń sierpnia 1980 roku

Powstał jedyny w regionie poziomy mural 3D, który jest wyrazem hołdu dla wydarzeń sierpnia 1980 roku. Mural to popularna, zwykle pionowa forma graficzna w postaci malunku wyeksponowanego w widocznej części architektury miejskiej.

W Jastrzębiu-Zdroju przybrał wyjątkową, bo poziomą formę, umieszczoną na Placu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Najlepszy efekt można zobaczyć stojąc na wyznaczonym obszarze obserwacji, tj. na oku namalowanym przed muralem. Od dzisiaj efekt sztuki street artu można podziwiać podążając „Szlakiem Wolności”, którego częścią m.in. przy maszcie, Pomniku Porozumienia Jastrzębskiego czy Parku Zdrojowego stał się mural.

 

- Mural umiejscowiony jest na "Szlaku wolności". Ciągnie się on od Kopalni Zofiówka i Pomnika Porozumienia Jastrzębskiego aż do Łaźni Moszczenica. Na „Szlaku Wolności” znajdują się różne punkty i będą się pojawiały nowe punkty nawiązujące i upamiętniające lata 80., strajki górników, a przede wszystkim Porozumienie Jastrzębskie. Bo to tutaj jastrzębianie i górnicy przyczynili się do tego, że odzyskaliśmy wolność po wielu latach, podkreślała podczas odsłonięcia muralu Anna Hetman, Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój.

Mural symbolicznie przestawia wnętrze kopalni węgla kamiennego. Wewnątrz widzimy 2 strajkujących górników z hasłem „Zwyciężymy! Jastrzębie-Zdrój 1980” oraz „Solidarność”. Jest on wyrazem hołdu wydarzeń sierpnia 1980 roku, zwieńczonych podpisaniem Porozumienia Jastrzębskiego. Stał się dopełnieniem porozumień sierpniowych, zawartych wcześniej między władzą a strajkującymi robotnikami w Szczecinie i Gdańsku. Strajkujący z 56 zakładów wywalczyli m.in. prawo do wolnych sobót i niedziel.

Artystyczna wizja w formie street artu powstała w oparciu o projekt pn. „MURALowa współpraca ” nr rej. CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_010/0003125 dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Mikroprojektów Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska i Budżetu Państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński.

Trójwymiarowy poziomy obraz stał się również częścią nowego produktu turystycznego o nazwie „Szlak murali pogranicza”. W Czechach powstaną dwie tego typu formy graficzne.


 

Źródło/fot: UM w Jastrzębiu-Zdroju

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl