Pracownice jastrzębskiego OPS laureatkami konkursu Śląski Prometeusz 2022
17 listopada 2022

Pracownice jastrzębskiego OPS laureatkami konkursu Śląski Prometeusz 2022

W poniedziałek, 14 listopada w chorzowskim Planetarium odbyła się Gala Finałowa Śląski Prometeusz 2022. W gronie laureatów znalazły się Hanna Sitek oraz Katarzyna Czyż z Ośrodka Pomocy Społecznej w Jastrzębiu-Zdroju.

 

Celem konkursu jest wyłonienie oraz nagrodzenie wybitnych, wyróżniających się pracowników systemu pomocy i integracji społecznej, którzy swą postawą, zaangażowaniem oraz aktywnością wyróżniają się wśród innych pracowników systemu.

Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach: pracownik socjalny, pracownik obsługi, opiekun/pielęgniarka, terapeuta/specjalista reintegracji, pracownik obsługi oraz asystent rodziny. W dwóch pierwszych sukces odniosły pracownice jastrzębskiego ośrodka.


Wyróżnienie w kategorii „Pracownik socjalny” trafiło do Hanny Sitek, która w zawodzie pracuje od 10 lat. Tym co ją wyróżnia jest empatia, zaangażowanie, wysoki poziom kompetencji oraz ciągła chęć niesienia pomocy tym najbardziej potrzebującym. Podejmowanymi działaniami wykracza poza zakres obowiązków m.in. organizując zbiórki niezbędnych przedmiotów i artykułów dla podopiecznych ośrodka czy organizując różne wydarzenia.

 

- Nominacja była dla mnie dużym zaskoczeniem i wyróżnieniem. Uważam, że docenienie przez pracodawcę oraz kapitułę konkursu jest ważniejsze od gratyfikacji finansowej i daje motywację do dalszej pracy komentuje Hanna Sitek.


II miejsce w kategorii „Pracownik obsługi” zajęła Katarzyna Czyż, która z pomocą społeczną związana jest od 2010 roku. Od początku swojego zatrudnienia wykonuje prace administracyjne – głównie związane z przyznawaniem i realizacją świadczeń z pomocy społecznej. Ponadto angażuje się w organizację różnych przedsięwzięć m.in. wydarzenia związanego z obchodami Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem czy zbiórką odzieży dla obywateli Ukrainy.

 

- Bardzo się cieszę z otrzymanej nagrody. Jestem wdzięczna kierownictwu za zgłoszenie i czuję się zmotywowana do dalszej pracy, mówi Katarzyna.

Dumy ze swoich pracownic nie ukrywa Klaudia Nietrzebka, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Jastrzębiu-Zdroju.

 

- Takie wyróżnienia są dla mnie są bardzo cenne. Tworzymy w Ośrodku dobry zespół specjalistów i ludzi zaangażowanych w niesienie pomocy. Coraz częściej wykraczamy poza zakres typowych działań, bo zmuszają nas do tego sytuacje, w których znajdują się nasi podopieczni. Mimo dużego obciążenia pracą zawsze mogę liczyć na moich pracowników, którzy poszukują rozwiązań, nawet dla najtrudniejszych sytuacji. Wiem, że nie wszystkim jesteśmy w stanie pomóc i spektakularnych sukcesów nie mamy wiele, ale stale się rozwijamy, dokształcamy i pracujemy nad podniesieniem jakości udzielanej pomocy. Gdyby nie moi pracownicy, większość tych działań nie byłaby możliwa. Stąd też uważam, że takie wyróżnienia są cenne, bo wskazują, że zmierzamy w dobrym kierunku a docenienie przez obiektywną kapitułę jurorską zawsze cieszy, mówi Klaudia Nietrzebka.

 

- Ponadto Śląski Prometeusz to potrzebna inicjatywa, która promuje zawody pomocowe, pokazuje dobre praktyki i przykłady – ma to szczególne znaczenie w przypadku pracowników systemu pomocy społecznej, których odbiór społeczny jest bardzo zróżnicowany,  dodaje.


 

Organizatorem Konkursu jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego w Katowicach.

 

 

 

Źródło/fot: Biuro Prasowe UM w Jastrzębiu-Zdroju

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl