„Co o tym sądzisz?” to nowy moduł w aplikacji halo!Rybnik
25 marca 2023

Przeciętne temperatury są w Polsce o prawie 2 stopnie wyższe niż 70 lat temu

W ciągu roku przeciętne temperatury są w Polsce o prawie 2 stopnie wyższe niż 70 lat temu” - podała PAP klimatolog prof. Joanna Wibig. Jak wyjaśniła, ocieplenie spowodowało znaczące skrócenie zimy i wydłużenie lata, co doprowadziło do przedłużenia sezonu wegetacji roślin.


Globalne ocieplenie w Polsce postępuje szybciej niż średnio na świecie. W ciągu roku przeciętne temperatury są w naszym kraju o prawie 2 stopnie wyższe niż 70 lat temu. Zimy, podczas których dominują dni z temperaturą ujemną, są już rzadkością, a w ciągu dnia słupek rtęci zazwyczaj wędruje powyżej zera” - wyjaśniła klimatolog z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.


Z obserwacji ekspertów wynika, że najintensywniejsze ocieplenie występuje wiosną i zimą, a najwolniej postępuje ono jesienią. W regionie łódzkim ocieplenie doprowadziło do przesunięcia tego obszaru ze strefy, w której zimą dominowały dni z temperaturą ujemną, do takiej, w której w ciągu dnia zazwyczaj temperatura jest dodatnia, a tylko nocą spada poniżej zera.


Konsekwencją tego stanu jest brak pokrywy śnieżnej. O ile mieszkańcy miast mogą być z tego zadowoleni, o tyle dla rolników to duży problem - gruba warstwa śniegu chroni grunt przed nadmiernym wychłodzeniem i utratą wilgoci glebowej; gleba pozbawiona tej pokrywy jest wystawiona na działanie mrozu.


 

Pełna treść artykułu: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C95770%2Cklimatolog-przecietne-temperatury-sa-w-polsce-o-prawie-2-stopnie-wyzsze-niz


 

Źródło informacji: Nauka w Polsce

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl