Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl 

Aula Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie dzięki uczniom zamieniła się w galerię sztuki. Młodzież zgromadziła obrazy, rzeźby i inne dzieła artystów ziemi pszczyńskiej.

 

Nietypowe lekcje, w wyjątkowej scenerii, bo w otoczeniu obrazów i rzeźb lokalnych twórców przez kilka dni będą odbywać się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie. „Galeria Jednego Dnia” została tu otwarta w ramach obchodów 280-lecia szkoły. To czwarta taka inicjatywa, zapoczątkowana przez nauczycielką języka polskiego, Ilonę Gumolę, którą w tym roku wsparła nauczycielka historii Agnieszka Chlebek-Rolska.

 

- Wspólnymi siłami z młodzieżą stworzyliśmy galerię malarstwa, rzeźby i innych dzieł sztuki artystów ziemi pszczyńskiej. Młodzież ma niesamowitą okazję, żeby obrazy usłyszeć, przeczytać i zobaczyć. Obraz czytamy tak samo jak literaturę, tyle że jest to chyba zadanie trudniejsze. Jesteśmy w kulturze masowej, z każdej strony bombardowani różnymi tekstami, dlatego to bardzo ważne, byśmy mieli okazję podziwiać naszą lokalną, regionalną sztukę - mówiła Ilona Gumola.

 

Uczniowie mieli za zadanie dotrzeć do artystów, przeprowadzić z nimi wywiady o ich twórczości i dowiedzieć się o konkretnych dziełach tyle, by móc o nich opowiedzieć. Satysfakcja jest obustronna, bo artyści widzą zainteresowani młodych ludzi ich twórczością, z kolei uczniowie nabywają nowych kompetencji, uczą się czytać dzieła sztuki i nawiązują nowe relacje.

 

W „Galerii Jednego Dnia” znalazło się ok. 200 eksponatów, stworzonych przez 26 artystów - profesjonalnych i amatorów. Są to obrazy, rzeźby, ceramika, ikony, czy grafiki… Swoje prace na potrzeby galerii udostępnili: Monika Balcar-Konieczna, Janina Czeczot-Kiedos, Jerzy Dobry, Teresa Drzewiecka, Anna Haka-Otręba, Stanisław Hochuł, Paweł Kiermasz, Halina Kloc, Laura Konieczny, Agnieszka Kornas-Wiśniewska, Alicja Kroll, Paweł Krzempek, Elżbieta Kuźma, Krzysztof Latała, Magdalena Magiera, Sonia Nowok, Zofia Pelz, Joanna Rabaszowska-Grzyb, Romuald Romańczyk, Jerzy Rupa, Aleksander Spyra, Bogusława Stania, Ewelina Szmajduch, Alicja Szymczak, Helena Urbańczyk-Boroń, Andrzej Wajda. W Galerii można również oglądać prace 5 uczniów "Chrobrego": Marty Holewik, Roksany Konieczny, Zofii Pławeckiej, Patrycji Rapiejko oraz Dagmary Zielonki.

 

W środę, 26 października odbyła się pokazowa lekcja języka polskiego i historii z udziałem zaproszonych twórców. W kolejnych dniach uczniowie wcielą się w przewodników po galerii i będą po niej oprowadzać swoich rówieśników oraz zainteresowanych mieszkańców.

 

- Większość naszych autorów tworzy obrazy związane z naszą ziemią pszczyńską. Uczniowie mogą zobaczyć, jak zmieniała się nasz przestrzeń w czasie, porównać obrazy z fotografiami z dawnych lat, poznając historie, której nie mogą znaleźć w szkolnym podręczniku - mówiła Agnieszka Chlebek-Rolska.

 

Galeria Jednego Dnia” czynna jest w dniach 26-28 października, w godz. 8.00-16.00 dla wszystkich zainteresowanych.

 

Źródło/fot:

 

PSZCZYNA. Galeria sztuki w szkolnej auli. Uczniowie dotarli do lokalnych twórców i prezentują ich dzieła

27 października 2022
PSZCZYNA. Galeria sztuki w szkolnej auli. Uczniowie dotarli do lokalnych twórców i prezentują ich dzieła