PSZÓW. Poznajcie laureatów Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej
14 listopada 2022

PSZÓW. Poznajcie laureatów Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej

Ponad 180 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych wzięło udział w V Przeglądzie Pieśni i Piosenki Patriotycznej w Pszowie, który odbył się pod patronatem senator RP Ewy Gawędy i ks. prof. Jerzego Szymika. Gala Przeglądu, podczas której zaprezentowali się laureaci, odbyła się 8 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Pszowie.


Uczestnicy tegorocznej, jubileuszowej edycji Przeglądu rywalizowali w czterech kategoriach (klasy I-III, IV-VI, VII-VIII oraz osoby z niepełnosprawnościami) z podziałem na zespoły i solistów. 28 października odbyło się posiedzenie komisji konkursowej w składzie: przewodnicząca Jadwiga Baron - emerytowany dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Raciborzu, Aurelia Karpińska - nauczyciel muzyki i gry na instrumentach klawiszowych w MOK Pszów, Joanna Rduch-Kaszuba - przedstawicielka Biura Senator Ewy Gawędy.


W kategorii solistów klas I-III pierwsze miejsce zajął Jakub Korzonek z SP w Lubomi, który zaprezentował utwór "Taki kraj". Drugie miejsce przyznano Antoninie Mężyk z SP nr 3 w Pszowie, który wystąpiła z utworem "Zachwyca nas Polska". Trzecie miejsce zajęła Agata Wojtala z ZSP w Rybniku, która wystąpiła z utworem "O mojej ojczyźnie". W kategorii zespołów z klas I-III pierwsze miejsce przyznano zespołowi Słoneczka z 1a z SP nr 4 w Rydułtowach za wykonanie utworu "Co to jest niepodległość?". Miejsce drugie przyznano zespołowi Dziewczyny z IIIb z SP nr 4 w Pszowie za wykonanie utworu "To nasza ojczyzna". Miejsce trzecie zajął zespół Klasa I z SP nr 4 w Pszowie za wykonanie utworu "Moja ojczyzna".


W kategorii solistów klas IV-VI pierwszej miejsce zdobyły: Marta Wojtala z ZSP nr 7 w Rybniku za wykonanie utworu "Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos" ex aequo z Oliwierem Bestą z SP nr 4 w Pszowie, który wykonał piosenkę "W listopadzie". Miejsce drugie - również ex aequo - zajęły Nadia Wolner z ZSP w Połomi, która wykonała utwór "Póki Polska żyje w nas" oraz Emilia Harnasz z ZSP nr 6 w Rybniku, która wykonała piosenkę "O mojej ojczyźnie ". Miejsce trzecie - ponownie ex aequo - zajęły Paulina Glenc z SP nr 3 w Pszowie za wykonanie utworu "O mojej ojczyźnie" oraz Klara Tomanek z SP w Lubomi, która wykonała "Warszawskie dzieci". Wyróżnienia otrzymali Adam Żymełka z SP w Gołkowicach za utwór "Piechota" oraz Oliwia Widenka z SP w Lubomi za wykonanie utworu "Rozkwitały pąki białych róż".


Wśród zespołów pierwsze miejsce jury przyznało Zespołowi Wokalnemu z SP nr 4 w Pszowie za utwór "Szary mundur". Drugie miejsce zajęły ex aequo - Tercet z SP nr 1 w Rydułtowach za wykonanie utworu "Póki Polska żyje w nas" oraz Fermata z SP w Lubomi za utwór "Dziś idę walczyć mamo". Trzecie miejsce zajęła Czelodka z SP nr 2 w Rydułtowach za wykonanie utworu "Dzielni, odważni i wierni".


W kategorii klas VII-VIII, wśród solistów zwyciężyli Fabian Besta z SP nr 4 w Pszowie za utwór "Orlątko" oraz Natalia Długi z SP w Gołkowicach za utwór "Mury". Miejsce drugie zajęła Julia Franiczek z SP nr 4 w Pszowie za wykonanie utworu "Tak długo was chłopcy nie było". Miejsce trzecie - ex aequo - zajęły dwie uczennice SP nr 3 w Pszowie: Zosia Gruszka za utwór "Śpiewka" i Magdalena Durczok za piosenkę "Czy jest coś piękniejszego?". Wyróżnienie przyznano zaś Alicji Skrobak z SP nr 1 w Pszowie za wykonanie piosenki "Biały krzyż". Wśród zespołów pierwsze miejsce jury przyznało Kwartetowi Wokalnemu z SP nr 4 w Pszowie za wykonanie utworu "Cisza, modlitwa katyńska". Miejsca drugiego i trzeciego nie przyznano. Wyróżniono natomiast dwa duety: Zosię Gruszkę i Magdalenę Durczok z SP nr 3 w Pszowie za piosenkę "Rozkwitały pąki białych róż" oraz Zofię Stachę i Hannę Ryczyk z SP nr 1 w Rydułtowach za piosenkę "Wojenko, wojenko".


W kategorii uczniów z niepełnosprawnościami wyróżniono Patryka Tomasa z SP w Lubomi za wykonanie utworu "Modlitwa Armii Krajowej"


Zdobywcy I, II i III miejsc otrzymali nagrody rzeczowe, zaś senator Ewa Gawęda ufundowała nagrodę specjalną - laureaci pierwszych miejsc udadzą się do Warszawy, gdzie odwiedzą siedziby polskiego Parlamentu.

- Poziom wykonawców był fantastyczny i jury miały twardy orzech do zgryzienia, by wyłonić zwycięzców. Gratuluję wszystkim uczestnikom, a zwycięzców będę mogła gościć w Senacie RP. Dziękuję również wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by kolejna edycja tego wspaniałego konkursu mogła się odbyć - podkreśla senator Ewa Gawęda.

 

 

 

Źródło/fot. Materiały prasowe

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl