RACIBÓRZ. „Letni Teatr na Schodach: Teatr Wodzisławskiej Ulicy gra Ionesco”
04 sierpnia 2022

RACIBÓRZ. „Letni Teatr na Schodach: Teatr Wodzisławskiej Ulicy gra Ionesco”

W sobotę 6 sierpnia o godzinie 19.00 raciborska biblioteka zaprasza na drugi w tym sezonie występ na scenie Letniego Teatru na Schodach. Tym razem dobrze znany raciborzanom Teatr Wodzisławskiej Ulicy wystąpi ze spektaklem „Łysa Śpiewaczka” na podstawie sztuki Eugène Ionesco.

Tworzący w latach 50 XX wieku Ionesco, Francuz rumuńskiego pochodzenia, walczył o człowieka jako jednostkę w odhumanizowanych strukturach ówczesnego społeczeństwa. „Łysa Śpiewaczka”, jak zdecydowana większość jego utworów to teatr absurdu, który pod płaszczykiem dziwaczności sytuacji i dialogów ukazuje ograniczenia języka, jego komizm i fakt, że można mówić i słyszeć, nie rozmawiając i nie słuchając. Utwór jest zainspirowany rozmówkami językowymi, z których autor uczył się języka, obserwując bezsens dialogów tam zawartych.

Mieszczańskie małżeństwo z okolic Londynu zaprasza na kolację zaprzyjaźnioną parę z Manchesteru, podczas której zjawia się Kapitan straży pożarnej, desperacko pragnący ugasić choć jeden pożar w mieście. Próba docieknięcia, czy Państwo Martin są małżeństwem, które pożary warto gasić, rozważania czy córka Bobby Watson trafi pod opiekę wuja Bobby’ego Watsona, syna zmarłej ciotki Bobby Watson; i czy rację ma pani Smith która chce dowieść że dzwonek u drzwi to dowód, że za drzwiami nikogo nie ma - a wszystko to przeplatane wierszami służącej Mary która tak naprawdę nazywa się Sherlock Holmes… To tylko próbka problemów ujętych w sztuce.

Rozmowy toczące się w salonie państwa Smith wydają się nie mieć żadnego sensu, a ich komizm i absurdalność – granic.

Łysa Śpiewaczka” to sztuka wielowymiarowa, smutna i komiczna zarazem, zabawa formą i w zasadzie nieograniczone żadną konwencją zachowania postaci dają pole by każdy wyniósł z niej inne przesłanie i mógł zinterpretować sztukę na swój sposób.

A dlaczego teatr absurdu ? Bo czyż nie żyjemy w absurdalnych czasach ?

Letni Teatr na Schodach – „Łysa Śpiewaczka” w wykonaniu Teatru Wodzisławskiej Ulicy,

sobota 6 sierpnia o godzinie 19.00 na schodach biblioteki, ul. Kasprowicza 12.

Scenariusz i reżyseria: Emilia Pilarska

Obsada: Alicja Fedorczak, Aneta Pawliczek, Emilia Pilarska, Roksana Warcholak, Przemysław Janetta, Marek Maźnio, Eugeniusz Ryszka.

Wsparcie i pomoc: Katarzyna Brzoza, Katarzyna Nowak, Olga Bauerek, Andrzej Klehr, Jolanta Janetta, Śp. Dorota Nowak

 

 

 


 

 


 

 

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl