Rekordowa frekwencja i 4 projekty do realizacji! Oto wyniki Żorskiego Budżetu Obywatelskiego 2023
19 października 2022

Rekordowa frekwencja i 4 projekty do realizacji! Oto wyniki Żorskiego Budżetu Obywatelskiego 2023

Ponad 9 tysięcy mieszkańców wzięło udział w głosowaniu na projekty zgłoszone do Żorskiego Budżetu Obywatelskiego! Znamy już wyniki – w przyszłym roku w naszym mieście powstaną: bieżnia lekkoatletyczna przy SP 11, zielone miejsce spotkań przy SP 16 i „Strefa mocy” przy ZS-P 5 a żorskie jednostki OSP zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt!

 

Z roku na rok zainteresowanie żorzan Żorskim Budżetem Obywatelskim rośnie! W ŻBO 2023 oddano aż 9086 głosów, z których 8852 były ważne. To zdecydowany rekord jeśli chodzi o frekwencje! Najwięcej, bo aż 2904 głosy ważne oddano na projekt pn. „Budowa bieżni lekkoatletycznej 4-torowej, do biegu na 60 metrów przy SP 11 w Żorach-Roju”, zgłoszony przez Mariusza Gajdę.

 

W ramach tego projektu przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 11 w Żorach-Roju wybudowana zostanie krótka, poliuretanowa bieżnia lekkoatletyczna z 4 torami. Inwestycja ta poprawi warunki do uprawiania sportu nie tylko dla uczniów, ale też dla wszystkich chętnych mieszkańców dzielnicy i całego miasta. Wartość tego projektu to 193 848,00 zł.

 

Drugie miejsce zajął projekt pn. „Zielone miejsce spotkań – zagospodarowanie terenu zielonego wokół Szkoły Podstawowej nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Konopnickiej w Żorach”, zgłoszony przez Joannę Fudali. Otrzymał on 1896 ważnych głosów. Za kwotę 220 000 zł przy SP 16 powstanie zielona, wspólna przestrzeń edukacyjno-rekreacyjna.

Ponadto realizacja zadania pozwoli na kształtowanie postaw i świadomości ekologicznej poprzez podniesienie atrakcyjności form edukacji ekologiczno-przyrodniczej. Powstanie ścieżka edukacyjna z ciekawymi grami terenowymi, która pozwoli na prowadzenie działań z edukacji ekologicznej. Wiedzę na ścieżce będzie można zdobywać także samodzielnie, odwiedzając szkolny ogród. Utworzenie kącika hamakowego pozwoli zaś na zrelaksowanie się po zajęciach edukacyjnych.

Kolejny projekt, który mieści się w kwocie przeznaczonej na Żorski Budżet Obywatelski 2023 to zgłoszony przez Katarzynę Stolarek projekt pn. „Strefa mocy – aktywne dziecko” – rewitalizacja placu zabaw na ulicy Strażackiej 6 przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 w Żorach. Wartość tego projektu to 1 282 000 zł, a w ramach jego realizacji plac zabaw przy szkole w Baranowicach zmieni się nie do poznania – wszystkie urządzania zostaną wymienione na nowe, pojawi się nowa bezpieczna nawierzchnia, przebudowane zostanie boisko trawiaste, wymieniona zostanie mała architektura. Projekt obejmuje też stworzenie „zielonej klasy” z ławeczkami i stolikami, utworzenie „kuchni błotnej” oraz strefy trampolin ziemnych i z kulami równoważnymi.

Zgodnie z § 19 ust. 7 Uchwały nr 396/XXVIII/21 Rady Miasta Żory z dnia 25 marca 2021 r. w sprawie zasad Żorskiego Budżetu Obywatelskiego, Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha zdecydował o zwiększeniu puli środków przeznaczonych na ŻBO, do kwoty pozwalającej zrealizować kolejny, najtańszy projekt zgodnie z procedurą. Tym projektem jest zgłoszona przez Michała Kleina inicjatywa pn. „Bezpieczeństwo ratowników dla bezpieczeństwa mieszkańców”. Projekt o wartość 615 600,00 zł zakłada doposażenie wszystkich żorskich jednostek OSP w potrzebny im sprzęt: komplety ubrań specjalistycznych, buty, rękawice, hełmy, kominiarki oraz aparaty powietrzne z butlą i maską.


 

Źródło/fot: Wydział Promocji, Kultury i Sportu UM w Żorach

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl