Pszczyna, Przesiądź się na kulturę, Koncerty letnie, Centrum przesiadkowe, Lokalni artyści, Herbarniki, Gitarniki, Resonance of Rock, TTT, Take tam, Rushed, Amber Attic, Wojciech Lala, Maciej Mikołajec, eM, Silesian Hammond Group, KRIMZON
30 września 2024

Rosnąca liczba wniosków do ZUS w związku z powodzią

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) odnotowuje wzrost liczby wniosków napływających od płatników składek z terenów dotkniętych powodzią. Do tej pory do ZUS wpłynęło około 700 wniosków z województw dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz śląskiego, gdzie wprowadzono stan klęski żywiołowej. Najwięcej wniosków, blisko 500, dotyczy przedłużenia terminu płatności składek.

Wsparcie dla przedsiębiorców

Na mocy specjalnych rozporządzeń, przedsiębiorcy, którzy ucierpieli w powodzi, mogą opłacić składki za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. w późniejszym terminie – do 15 września 2025 r.. Wystarczy złożenie oświadczenia potwierdzającego poniesione straty w wyniku powodzi. Jak informuje Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim, do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę.

Przedsiębiorcy mogą także ubiegać się o umorzenie składek. ZUS może umorzyć należności, jeśli osoba zobowiązana udowodni, że z powodu trudnej sytuacji majątkowej i rodzinnej nie jest w stanie ich uregulować, a opłacenie składek spowodowałoby zbyt ciężkie skutki dla niej oraz jej rodziny. Dotyczy to sytuacji, w których straty materialne wynikają bezpośrednio z klęski żywiołowej.

Wsparcie ZUS i dodatkowe informacje

Do 4 października 2024 r., w godzinach od 8:00 do 15:00, przedsiębiorcy mogą uzyskać pomoc od ekspertów ZUS, kontaktując się pod numerami telefonów 33 825 31 34 oraz 76 876 45 76. W ramach konsultacji można dowiedzieć się więcej o dostępnych ulgach w opłacaniu składek.

Warto jednak pamiętać, że mimo wsparcia, przedsiębiorcy z obszarów objętych powodzią nadal muszą przekazywać do ZUS komplety rozliczeniowe za bieżące okresy. W przypadku trudności z ich złożeniem, możliwe jest dostarczenie dokumentów w późniejszym terminie. Jeżeli przedsiębiorca nie przekaże dokumentów rozliczeniowych za dany miesiąc, ZUS samodzielnie ustali wymiar składek i poinformuje o tym płatnika za pośrednictwem PUE ZUS lub eZUS.

W obliczu skutków powodzi, przedsiębiorcy z czterech województw mogą liczyć na pomoc ze strony ZUS, która obejmuje odroczenie terminu płatności składek, możliwość ich rozłożenia na raty lub umorzenie. Ważne jest, aby skorzystać z oferowanych form wsparcia i złożyć wniosek w odpowiednim terminie, co może złagodzić trudności finansowe związane z klęską żywiołową.