Ruszyło sadzenie drzew na rybnickim Placu Wolności
25 listopada 2022

Ruszyło sadzenie drzew na rybnickim Placu Wolności

Ruszyło zapowiadane wcześniej sadzenie drzew na rybnickim Placu Wolności. Nowe drzewa na rynku i Placu Wolności to pomysł miasta na odbrukowanie, a jednocześnie zacienienie dwóch największych placów miejskich.

 

Nowe drzewa na Placu Wolności uzupełnią rosnące już tutaj dwa ciągi klonów pospolitych, ocieniając tym samym drogę dojazdową do galerii Focus Park oraz znajdujące się wzdłuż niego siedziska. Zaplanowano tu 6 drzew z gatunków klon czerwony lub lipa krymska o obwodzie 16/18cm.

 

Nową osłonę, w postaci trzech klonów polnych, zyska też fontanna na Placu Wolności oraz znajdujące się w jej bezpośrednim sąsiedztwie kamienne ławki. Dziś jest to miejsce mało użytkowane, gdyż w słoneczne dni brak tam choćby odrobiny cienia. Ponadto część bruku, znajdującego się za siedziskami zostanie usunięta, a w tym miejscu pojawią się nasadzenia z wysokich traw.

 

W najbliższych dniach rozpocznie się też sadzenie drzew na rybnickim Rynku, gdzie zaplanowano 11 nowych drzew. Pojawią się one wzdłuż jego dłuższych boków, w przerwach pomiędzy latarniami. Do nasadzeń wybrano drzewa z gatunku platan klonolistny. Będą to drzewa o obwodach minimum 25/30cm z dobrze rozbudowaną koroną, osadzoną na wysokości 2,5m.

 

- Coraz większa jest świadomość mieszkańców związana ze zmianami klimatycznymi. Globalnie nasz wpływ na tę sytuację jest niewielki, ale lokalnie możemy próbować ograniczać skutki tych zmian – przekonuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 

Upały i susza, w połączeniu z betonowaniem miast sprawiają, że lato staje się coraz dotkliwsze, instynktownie szukamy więc cienia. A żaden parasol czy daszek nie ochroni nas od palącego słońca tak skutecznie i przyjemnie jak rozłożysta korona drzewa - dodaje.


Odbrukowanie placów poprzez nowe nasadzenia zieleni powinno ograniczyć parowanie i spływ powierzchniowy wody opadowej, ochłodzić teren w okresach najwyższych temperatur oraz po prostu uatrakcyjnić przestrzeń. Pierwsze efekty zobaczymy już za kilka miesięcy, kiedy wraz z wiosną nowe drzewa zazielenią śródmiejskie place.

 

 

Źródło: Biuro Prasowe UM w Rybniku

fot. M. Koczy

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl