RYBNIK. „Ignacy” najlepszą przestrzenią publiczną
13 października 2022

RYBNIK. „Ignacy” najlepszą przestrzenią publiczną

W konkursie organizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną 2022 rybnicki zabytek techniki otrzymał nagrodę główną.

 

To prestiżowe wyróżnienie jest kolejnym, które w ostatnim czasie, przyznano Miastu Rybnik za rewitalizację dawnej Kopalni Ignacy.

 

Zarząd Główny Towarzystwa Urbanistów Polskich na posiedzeniu Kolegium TUP w dniu 23 września 2022 roku rozstrzygnął XVI edycję konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Kapituła Konkursu doceniła wysiłek Rybnika, pomysłowość i konsekwencję nagradzając Zabytkową Kopalnię Ignacy w kategorii Rewitalizowana przestrzeń publiczna zabytku.

 

Rewitalizacja dawnej kopalni Hoym (później Ignacy) trwała od kilku lat. Jej ostatnim etapem była adaptacja budynków maszynowni i nadszybia Szybu Kościuszko na potrzeby wystawy stałej „Wiek Pary” oraz zagospodarowanie terenu w zachodniej części kompleksu dla celów rekreacyjnych.

 

Autorami projektu w zakresie modernizacji wraz z rozbudową budynków nadszybia i maszynowni szybu „Kościuszko” była ABC Pracownia Projektowa Bożena Nosiła z siedzibą w Zabrzu, a w zakresie zagospodarowania terenu – Blank Architekci Sp. z o.o. z siedzibą w Zabrzu. Za roboty budowlane odpowiedzialni byli rybniccy wykonawcy Spółka Grani-tec Durczok Paweł i Durczok Anita s. c. oraz przedsiębiorstwo Techno-Serwis Group Grzegorz Kaszuba. Aranżację wystawienniczą wykonała Adventure Ekspozycje Sp. z o.o. z Katowic.

 

Nagrodę przyznano za stworzenie nowych wartości dostępnych publicznie w otoczeniu i budynkach zabytkowej, najstarszej na ziemi rybnickiej Kopalni Ignacy. Stworzono nowe centrum dzielnicy Niewiadom. Inwestycja jest częścią procesu rewitalizacji, który trwa od 2014 roku. Wprowadzono nowe usługi publiczne, funkcje rekreacyjne, a przede wszystkim park tematyczny nawiązujący do historii miasta. Instytucja popularyzuje i upowszechnia dziedzictwo kultury industrialnej – czytamy w uzasadnieniu Kapituły Konkursowej.

 

Specjaliści z Towarzystwa Urbanistów Polskich docenili przekształcenie miejsca w duchu lokalnych tradycji, zachowanie tożsamości oraz sukcesywne przywracanie do życia zdegradowanej dzielnicy poprzemysłowej w oryginalny i jakościowy sposób, przy zapewnieniu właściwej przestrzeni publicznej wszystkim grupom wiekowym.

 

Zabytkowa Kopalnia Ignacy ruszyła pełną parą w czerwcu tego roku. Oprócz pokazów pracy maszyny wyciągowej w jej ofercie znajduje się multimedialna wystawa „Wiek pary” poświęcona silnikowi parowemu i pierwszej rewolucji przemysłowej oraz SOWA – strefa odkrywania, wyobraźni i aktywności, małe centrum nauki sygnowane marką Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Zwiedzający mogą skorzystać również z punktu widokowego zlokalizowanego w dawnej wieży wodnej oraz ponadhektarowego terenu rekreacyjnego z industrialnym placem zabaw i ogrodem doświadczeń. Więcej informacji na stronie internetowej Zabytkowej Kopalni Ignacy oraz w mediach społecznościowych.

 

Nad rewitalizacją zabytkowego kompleksu dawnej Kopalni Ignacy pracowało wiele osób, w tym byli prawnicy kopalni, którzy bronili swojego dziedzictwa. Dzięki wspólnemu wysiłkowi dawna Hoymgruba nie podzieliła losu innych, zamykanych zakładów pracy, a przeistoczyła się w klejnot architektury przemysłowej. Dziś Zabytkowa Kopalnia Ignacy to zadbany zabytek, który popularyzuje dziedzictwo przemysłowe Rybnika. Przy pomocy SOWY, małego centrum nauki czy wystawy stałej „Wiek Pary” oferuje edukację w interaktywnym wydaniu, a Park Pary z industrialnym placem zabaw daje możliwość rekreacji na świeżym powietrzu. Wszystko to wpisuje się w naszą wizję miejsca mądrej rozrywki i mądrego odpoczynku – przypomina prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 

 

Źródło: Biuro Prasowe UM w Rybniku

fot. M. Giba

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl