RYBNIK. Amfiteatralnie w Parku Czempiela
21 października 2022

RYBNIK. Amfiteatralnie w Parku Czempiela

Do końca listopada powinny się zakończyć prace na terenie przechodzącego gruntowną przebudowę Parku Czempiela w dzielnicy Niedobczyce.

W ramach trwającej inwestycji żelbetowa muszla koncertowa przeniesiona została na drugą stronę parku - czerwcowa przeprowadzka budowli była jedną z najważniejszych zmian w zagospodarowaniu tego miejsca.

Przed zadaszoną sceną otaczającą muszlę koncertową, powstaje amfiteatralna widownia w formie schodów z siedziskami, osadzonych w naturalnie ukształtowanym zboczu parkowym. Ścieżki wokół otoczonego starodrzewem amfiteatru są przebudowywane tak, aby umożliwić wejścia na poszczególne poziomy widowni.

W tej chwili trwają prace związane z osadzeniem łuków stanowiących podporę zadaszenia sceny. Wykańczany jest też budynek socjalny, w którym znajdą się pomieszczenia dla artystów i toalety.

Prace w parku wykonuje wybrana w przetargu firma GRANI-TEC Sp. z o.o. z Rybnika za kwotę 3.797.010 zł.

Przebudowa niedobczyckiego Parku Czempiela jest częścią unijnego projektu pn. „Zwiększenie funkcjonalności zabytkowego parku im. Henryka Czempiela, w kontekście procesu rewitalizacji dzielnicy Niedobczyce w Rybniku”, na realizację którego Miasto pozyskało środki w wysokości 2 992 089,02 zł. Projekt ten obejmuje dwa zadania – pierwsze związane jest właśnie z przeniesieniem muszli koncertowej i zagospodarowaniem terenu wokół niej, drugie (już zakończone) to modernizacja sąsiadującego z parkiem placu zabaw.

Park w dzielnicy Niedobczyce założony został przy osiedlu górniczym kopalni Rymer pod koniec lat 30. XX wieku. W latach 50. na lekko opadającym parkowym zboczu zabudowano żelbetową muszlę koncertową. Przez kilkadziesiąt ostatnich lat miejsce to było świadkiem wielu znaczących imprez muzycznych i kulturalnych. Choć upływający czas nie był łaskawy dla plenerowej, niedobczyckiej sceny, wkrótce zostanie jej przywrócona dawna świetność.

 

Źródło: Biuro Prasowe UM w Rybniku

fot. M. Koczy

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl