Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl 

Rybnickie Służby Komunalne zleciły wykonanie projektów nowych dróg dla pieszych i rowerzystów. Planowane trasy uzupełnią sieć rowerową o bardzo ważne połączenia między dzielnicami Chwałowice i Boguszowice Stare, a centrum Rybnika.

 

- Obecnie starając się dojechać rowerem zarówno z dzielnicy Boguszowice, jak i Chwałowice, trasę trzeba w znacznej części przebyć w ruchu ogólnym na drogach o bardzo dużym natężeniu ruchu, gdzie rowerzysta może nie czuć się bezpiecznie. Dzięki nowym drogom dojazd rowerem do centrum stanie się szybszy, łatwiejszy i bardziej bezpieczny – podkreśla Łukasz Karbowiński, rybnicki Oficer Rowerowy

 

Pierwsza z planowanych dróg połączy Chwałowice z centrum miasta, mniej więcej w śladzie ścieżki, którą dziś często wybierają okoliczni mieszkańcy, zamiast wąskiego chodnika wzdłuż ul. Chwałowickiej. Pierwszy etap nowej drogi przebiegać będzie od ulicy Parkowej – pomiędzy torami kolejowymi, a Rodzinnymi Ogrodami Działkowymi „Kolejarz”, przez tereny leśne, pod Drogą Regionalną, aż do ulicy Śląskiej. Trasa zostanie także połączona z ulicą Krupińskiego. Długość projektowanej infrastruktury to ponad dwa kilometry. W przetargu wyłoniono wykonawcę projektu, który wykona niezbędną dokumentację za 239 850 zł brutto.

 

Druga droga poprawi warunki dojazdu do centrum z Boguszowic Starych. Jej przebieg wyznaczono wzdłuż ulicy Tkoczów i ulicy Przez Zwał – od Drogi Regionalnej do ulicy Małachowskiego. Trasa rowerowo-piesza prowadzić będzie obok hałdy i oprócz funkcji komunikacyjnej i rekreacyjnej, pełnić będzie również rolę atrakcyjnego punktu widokowego. Długość projektowanego odcinka to ponad 3,5 km. Miasto zarezerwowało na wykonanie projektu tej drogi kwotę 258 300 zł brutto.

 

- Jednym z priorytetów polityki zrównoważonej mobilności miejskiej jest zapewnienie połączenia rybnickich dzielnic z centrum miasta. To ważny aspekt szczególnie dla tych rowerzystów, którzy dojeżdżają do pracy lub chcą załatwić sprawy w urzędach, ale także dla tych, którzy korzystają z roweru w celach rekreacyjnych – wskazuje Łukasz Karbowiński.

 

Zgodnie z podpisanymi przez Miasto umowami, projekty dróg zostaną wykonane do grudnia 2022 roku.
 

Bezpieczny przejazd przez drogę

 

W najbliższych miesiącach tego roku planujemy także wykonanie przejazdów rowerowych w newralgicznych dla rowerzystów miejscach. Pierwszym jest przejazd przez ul. Rudzką na wysokości plaży Pniowiec. Będzie można bezpiecznie i komfortowo na rowerze przedostać się z drogi rowerowej wzdłuż ul. Rudzkiej na miejską plażę. W tej chwili w tym miejscu znajduje się tylko przejście dla pieszych, na którym trzeba zejść z roweru.

 

Drugim przejazdem rowerowym będzie przejazd przy ul. Mikołowskiej na wysokości tężni solankowej. Przejazd uzupełni niebieski szlak rowerowy, który jest przecinany ruchliwą ul. Mikołowską.

 

 

Źródło: Biuro Prasowe UM w Rybniku

fot. L. Tyl

 

RYBNIK. Będą nowe drogi pieszo-rowerowe

29 lipca 2022
RYBNIK. Będą nowe drogi pieszo-rowerowe