RYBNIK. Ekologiczny MOSiR
13 maja 2022

RYBNIK. Ekologiczny MOSiR

Na budynkach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rybniku w 2022 roku uruchomiono sześć instalacji fotowoltaicznych. Nie jest tajemnicą, że systemy energetyczne w większości miast oparte są w głównej mierze na paliwach kopalnych. Powszechną wiedzą jest również fakt, że wydobycie i eksploatacja paliw nieodnawialnych ma negatywny wpływ na środowisko i powoduje emisję szkodliwych zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego.

 

Od pewnego czasu coraz większą rolę w łagodzeniu zmian klimatu odgrywają samorządy i ich jednostki. W Rybniku na budynkach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w 2022 roku uruchomiono sześć instalacji fotowoltaicznych.

 

Pierwsza pojawiła się na terenie klubu TKKF Jedność Grabownia. Kolejne na budynkach klubowych w Boguszowicach i w Niedobczycach, a także na budynku Bushido oraz na stadionie miniżużlowym – wymienia Rafał Tymusz, dyrektor rybnickiego MOSiR-u, podkreślając, że instalacje fotowoltaiczne wpisują się w realizowaną od dłuższego czasu przez Miasto Rybnik politykę walki ze smogiem m.in. poprzez racjonowanie wody ciepłej użytkowej czy inwestycje termomodernizacyjne.

 

Instalacje fotowoltaiczne na naszych obiektach wpłyną na zmniejszenie kosztów utrzymania oraz na poprawę środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na energię ze źródeł nieodnawialnych – przekonuje Arkadiusz Skowron, zastępca dyrektora MOSiR-u.

 

Łącznie fotowoltaika zainstalowana na sześciu obiektach MOSiR-u może wyprodukować
w ciągu całego roku ponad 81 kWp energii elektrycznej.

 

INSTALACJE FOTOWOLTAICZNE NA OBIEKTACH MOSIR:
 

Boisko Grabownia – liczba modułów 34 – moc instalacji: 15,13 kWp

CRIR Bushido – liczba modułów 56 – moc instalacji: 25,48 kWp

Stadion miniżużlowy – liczba modułów 7 – moc instalacji: 3,185 kWp

Sala gimnastyczna Niedobczyce – liczba modułów 28 – moc instalacji: 12,74 kWp

Boisko Boguszowice – liczba modułów 47 – moc instalacji: 16,45 kWp

Boisko Rymer Niedobczyce – liczba modułów 26 – moc instalacji: 9,1 kWp

Źródło: UM w Rybniku

fot. MOSiR

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl