RYBNIK. Galeria sztuki ożywi śródmieście
26 października 2022

RYBNIK. Galeria sztuki ożywi śródmieście

W śródmieściu Rybnika powstaje pawilon Centrum Edukacji Artystycznej, w którym znajdzie się przestrzeń do prowadzenia działalności wystawienniczej oraz edukacyjno-popularyzatorskiej w dziedzinie sztuki nowoczesnej.

Działalność CEA prowadzona będzie w formie galerii z ekspozycją stałą i czasową, a także centrum spotkań tematycznych, zajęć twórczych i szeroko pojętej stymulacji kulturalno-artystycznej użytkowników. Obiekt budowany jest w sąsiedztwie powstających budynków mieszkalno-usługowych i istniejącego parkingu wielopoziomowego przy ul. Hallera, jako część tzw. strefy „Rzeczna” - kwartału w ścisłym centrum miasta, pomiędzy ulicami Hallera, Raciborską i Pocztową oraz rzeką Nacyną.

- Konsekwentna realizacja kolejnych etapów projektu „Rzeczna”, nie tylko poprawia estetykę i funkcjonalność śródmieścia, ale przywraca życie miejscu, które jeszcze niedawno było tylko parkingiem – przypomina Piotr Kuczera prezydent Rybnika. – Dziś, różnorodne funkcje poszczególnych zabudowań kwartału doskonale się uzupełniają, stwarzając wyjątkową przestrzeń miastotwórczą. Mieszkania, punkty usługowe, galeria sztuki – a wszystko to połączone funkcjonalnym układem komunikacyjnym, czynią to miejsce dostępnym zarówno dla kierowców, jak i dla pieszych czy rowerzystów – przekonuje prezydent.

Impulsem do stworzenia w Rybniku galerii sztuki była twórczość pochodzących stąd artystów: Adolfa Ryszki i Edwarda Sitka – cenionych w świecie rzeźbiarze, w naszym mieście praktycznie zupełnie nieznanych. Powstająca nowoczesna przestrzeń wystawiennicza posłuży zarówno upamiętnieniu obu twórców, jaki odpowiedniej ekspozycji różnego rodzaju wystaw - rzeźb, malarstwa czy nowoczesnych ekspozycji. To o tyle istotne, że obecnie właściwie żadna z sal rybnickich instytucji kultury nie spełnia wymogów wystawienniczych, zwłaszcza w zakresie odpowiedniego oświetlenia mającego ogromne znaczenie dla odpowiedniego wyeksponowania prezentowanych dzieł.

- Miasto takie jak Rybnik – nowoczesne, ambitne – musi mieć coś do zaoferowania każdej grupie mieszkańców – mówi Wojciech Kiljańczyk, przewodniczący Rady Miasta Rybnika. - Ze względu na niemożność sprowadzania do Rybnika niektórych wystaw, byliśmy w pewnym sensie odcięci od wydarzeń, będących ważną częścią życia kulturalnego. Profesjonalna przestrzeń wystawiennicza pozwoli na obcowanie ze sztuką bez konieczności szukania jej poza granicami naszego miasta – zaznacza przewodniczący.

Budynek przyszłej galerii sztuki będzie dwukondygnacyjny. Zaprojektowany został jako jednobryłowy zwarty obiekt na rzucie kwadratu z płaskim dachem, umieszczony centralnie na otaczającym go placu. Jego wolnostojący charakter zaprojektowany został z myślą o dostępności z każdej ze stron, a prosta bryła wraz z otoczeniem ma stanowić tło dla planowanych imprez i wystaw artystycznych. Autorem projektu pawilonu jest mgr inż. arch. Paweł Skóra – zwycięzca konkursu architektonicznego, ogłoszonego w 2017 roku przez Miasto Rybnik, wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich.

 

Źródło: Biuro Prasowe UM w Rybniku

fot. K. Koczy

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl