RYBNIK. Intensywne prace na Hallera
22 lipca 2022

RYBNIK. Intensywne prace na Hallera

Z dnia na dzień widać postępy na budowie bloku mieszkalnego i lokali usługowych w centrum Rybnika przy ulicy Hallera. Pierwsza inwestycja rybnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego nabiera tempa.

 

Na razie plac budowy – a docelowo dopasowana do kontekstu urbanistycznego nowoczesna przestrzeń z 80 mieszkaniami, lokalami usługowymi oraz infrastrukturą towarzyszącą. Inwestycja przy ulicy Hallera to pierwsza, warta ponad 43 miliony złotych inicjatywa rybnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Twój Dom”, które jest spółką miasta.

 

Zakres przedsięwzięcia jest ogromny, dotyczy zabudowy i zagospodarowania ważnego kwartału Rybnika wraz z przebudową sporego fragmentu infrastruktury. Prace ruszyły w połowie lutego br., a rozpoczęły się od remontu i modernizacji dwóch zabytkowych budynków z cegły usytuowanych bezpośrednio przy ulicy. Budynki te – pochodzące ze schyłku XIX wieku pozostałości po dawnej rzeźni – są gruntownie przebudowywane i przekształcane z mieszkalnych na handlowo-usługowe. Pozostaną z nich – odpowiednio odrestaurowane – historyczne mury zewnętrzne.

 

W istniejących budynkach A i B wykonano już stropy oraz stropodachy, zasypano piwnice, wykonano instalacje podposadzkowe oraz beton podkładowy pod posadzki parterów. Wykuto również otwory pod witryny oraz drzwi wejściowe. Na elewacjach budynku B wykonano naprawy lub wymiany cegieł, usunięto fugowanie spoin oraz wypiaskowano całość elewacji. Na budynku A te roboty trwają – wyjaśnia Olgierd Zaraś, Prezes Zarządu Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Twój Dom” Sp. z o.o

 

Równocześnie trwają prace przy budowie bloku wielorodzinnego – budynku C:

 

Wykonano wszystkie roboty związane z posadowieniem budynku – wykop, palowanie, oczepy. Wykonano ściany fundamentowe dla całego budynku, trwa wykonywanie izolacji przeciwwodnych oraz izolacji termicznej ścian fundamentowych. Trwają też roboty żelbetowe ścian i słupów parteru – tłumaczy dalej Zaraś.

 

 

Prowadzone są także prace związane z przebudową infrastruktury, które powodują utrudnienia w ruchu w rejonie inwestycji. Na ulicy Rzecznej (odcinek od ulicy Pocztowej do ulicy Hallera), przed skrzyżowaniem z ulicą Hallera, prowadzone są roboty sieciowe kanalizacji sanitarnej, w związku z czym zamknięty jest wyjazd na ulicę Hallera. Dlatego też na odcinku ulicy Rzecznej (od ulicy Pocztowej do wjazdu na parking wielopoziomowy) wprowadzono ruch dwukierunkowy, a wyjazd z parkingu wielopoziomowego jest możliwy tylko w lewo. Kolejne zmiany planowane są w przyszłym tygodniu:

 

Trwają roboty mające na celu budowę kanalizacji sanitarnej i deszczowej w śladzie ulicy Rzecznej i Hallera. W przyszłym tygodniu zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu i wykonawca przystąpi do demontażu nawierzchni ulicy Hallera – dodaje Olgierd Zaraś.

 

W przyszłym tygodniu na terenie budowy staną też dwa żurawie wieżowe.


Przewidywany termin oddania do użytkowania budynku wielorodzinnego przy ulicy Hallera to pierwsza połowa 2024 r. Warto dodać, że rybnicki TBS buduje mieszkania w sercu Rybnika, ale ma też ofertę w innej lokalizacji do 1 sierpnia trwa nabór wniosków o najem mieszkań w zespole budynków wielorodzinnych przy ul. Sztolniowej w Boguszowicach Starych. Więcej informacji bezpośrednio w TBS oraz w podanych niżej linkach.

Dane kontaktowe TBS:

Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Twój Dom” Sp. z o. o. w Rybniku

ul. Gliwicka 1
44-200 Rybnik
tel. 538 216 079

sekretariat@tbsrybnik.pl

Godziny otwarcia:
pon. - śr.: 7:30 - 15:30
czw.: 7:30 - 18:00
pt.: 7:30 - 13:00

 

 

Źródło: Biuro Prasowe UM w Rybniku

fot. M. Koczy

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl