RYBNIK. Jeszcze piękniej na tężni
09 sierpnia 2022

RYBNIK. Jeszcze piękniej na tężni 

Nie tylko solankowe inhalacje, ale też muzyczne wrażenia w otoczeniu pięknej przyrody. Rybnicka tężnia zaprasza na widownię, która powstała na betonowych schodach, które otaczały dawny basen w dzielnicy Paruszowiec-Piaski.

 

Na tężni pojawiły się drewniane siedziska, pomiędzy którymi rozkwitają byliny. Są to ławki lub siedzisko-leżaki, które idealnie wpasowały się w otoczenie. 11 nowych siedzisk idealnie sprawdzi się jako widownia i miejsce odpoczynku.

 

Bardzo się cieszę, że to miejsce się rozwija, oferując kolejne możliwości korzystania z terenu, który przecież zapisał się w „rekreacyjnej historii” Rybnika. Kiedyś rybniczanie przychodzili się tu opalać i kąpać w basenie, dziś odpoczywają w innej formie. Znowu można tu wygodnie posiedzieć, odpoczywać i cieszyć się pięknem otaczającej przyrody – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 

Najważniejsze jest to, że to sami mieszkańcy zabiegają, by teren wykorzystywać zgodnie z ich potrzebami widownia na tężni powstała jako realizacja lokalnego budżetu obywatelskiego 2022, a przecież
i sama tężnia to efekt budżetu obywatelskiego sprzed kilku lat – w jego ogólnomiejskiej odsłonie – dodaje Kuczera.

 

Widownia przy tężni doskonale wkomponowała się w otoczenie dzięki wykorzystaniu ukształtowania terenu i infrastruktury dawnego basenu. Całość dopełniają kwiaty i krzewy, które posadzili pracownicy Zarządu Zielenie Miejskiej. Inwestycja kosztowała w sumie 50 tysięcy złotych – zgodnie z projektem zgłoszonym do budżetu obywatelskiego.

 

Jak tylko pogoda na to pozwoli, pomiędzy siedziskami pojawi się jeszcze trawa – póki, co jest na to za gorąco. Na tężni cudnie kwitną też rabaty! Ogromne hortensje, liliowce a także słoneczniki, które już na dobre rozgościły się i rozpromieniają wszystko wokół zapraszają do tego, by nacieszyć oczy barwami lata – zachęca do odwiedzania tężni Jaonna Kotynia-Gnot, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku.

 

W odświeżonej odsłonie rybnicka tężnia to zatem uczta dla zmysłów. W każdą sierpniową niedzielę miejsce będzie dodatkowo rozbrzmiewać muzyką. Wszystko za sprawą letnich koncertów kameralnych, na które zaprasza Rada Dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Muzyczne spotkania, które rozpoczynają się o godzinie 16.00, są bezpłatne. Za nami już pierwszy koncert plenerowy pt. „Od klasyki do rozrywki” – 7 sierpnia zespół Canzonetta Trio zaprezentował utwory Haydna i Mozarta, muzykę filmową i operetkową oraz piosenki z repertuaru Franka Sinatry. Przed nami zaś jeszcze trzy koncertowe niedziele:

 

 • 14 sierpnia, godz. 16.00, koncert „Ach ten Paryż”
  Take Trio – Jurek Kleczka (akordeon), Andrzej Trefon (gitara) i Andrzej Kocyba (kontrabas). Sławne piosenki francuskie – utwory z repertuaru takich artystów jak: Edith Piaf czy Joe Dassin

 

 • 21 sierpnia, godz. 16.00, koncert „Muzyka polska”
  Duet fortepianowy Con Passione: Katarzyna Leśnik i Agnieszka Robok
  Utwory z repertuaru m.in. Ignacego Jana Paderewskiego i Stanisława Moniuszki

   

 • 28 sierpnia, godz. 16.00, koncert „Muzyczne pożegnanie lata”
  Elara Classic Trio – Elżbieta Skrzymowska (skrzypce), Joanna Kania (klarnet) i Ariadna Łęcka (wiolonczela) z wokalistką Moniką Marcol.
  Muzyka rozrywkowa i ukraińska, melodie z dzieciństwa, przeboje z filmów Disneya.

 

 

 

Źródło: Biuro Prasowe UM w Rybniku

fot. ZZM

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl