RYBNIK. Kolejne międzynarodowe wyróżnienie dla CAL
20 lipca 2022

RYBNIK. Kolejne międzynarodowe wyróżnienie dla CAL

Po raz kolejny projekt rybnickiego Centrum Aktywności Lokalnej znalazł uznanie w środowisku europejskich architektów i projektantów.

Projekt autorstwa Marleny Wolnik z MWArchitekci znalazł się w gronie 25 wyróżnionych w konkursie European Prize for Urban Public Space – Europejskiej Nagrody dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej.

Konkurs European Prize for Urban Public Space organizowany jest co dwa lata, a jego celem jest wyróżnianie i upowszechnianie projektów i rozwiązań, służących tworzeniu, odzyskiwaniu i ulepszaniu przestrzeni publicznych w miastach europejskich.

Europejska Nagroda dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej to inicjatywa Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB), która od 2000 roku nagradza najlepsze interwencje kreacji i transformacji w przestrzenie publiczne miast europejskich.

- Konkurs oferuje unikalne spojrzenie na miasta europejskie, stając się przestrzenią odniesienia do dyskusji o wyzwaniach miejskiej przestrzeni publicznej, we współpracy z ekspertami oraz instytucjami architektonicznymi, akademickimi i kulturalnymi z całej Europy – przekonują jego Organizatorzy.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 326 prac z 35 krajów (w tym 27 prac z Polski). Jury stworzyło z nich tzw. krótką listę, na której znalazło się 25 wyróżnionych prac (w tym 3 z Polski). Spośród tych 25 projektów wybrano 5 finalistów.

Choć rybnickie Centrum Aktywności Lokalnej nie znalazło się w ścisłym finale, samo wyróżnienie na międzynarodowym forum, świadczy o wyjątkowości i jakości tego projektu.

- Ilość nagród i wyróżnień jakie zdobywa ta realizacja daje ogromnie dużo radości i zawodowej satysfakcji, ale jest też potwierdzeniem, że inicjatywa śp. Wojtka Studenta była w 100 procentach trafiona – przekonuje Marlena Wolnik, autorka projektu Centrum Aktywności Lokalnej. – Inwestycja w dzielnicy Kłokocin jest zasadna i potrzebna, a pomysł na przestrzeń, architekturę i użytkowanie tego obiektu ciekawe i innowacyjne na tyle, że dostrzeżone i docenione w tak wielu środowiskach ekspertów z najbardziej prestiżowych, europejskich organizacji. Najbardziej cieszy mnie jednak widok tego, jak bardzo to miejsce zaistniało w samej dzielnicy i jak wspaniale jest wykorzystywane przy tak wielu wydarzeniach organizowanych przez jej mieszkańców – dodaje M. Wolnik.

Przypomnijmy, że Centrum Aktywności Lokalnej powstało w 2019 roku w dzielnicy Kłokocin u zbiegu ulic Brackiej i Chłodnej. Składa się ono z dwóch budynków: głównego, zaplanowanego jako miejsce spotkań, wraz z lokalem użytkowym i zapleczem sanitarnym oraz wiaty z siedziskami. Specjaliści podkreślają, że projekt budynku, doskonale wkomponowanego w okoliczną zabudowę, łączy estetykę z funkcjonalnością i skromność z wyrafinowaniem.

W ciągu 22-letniej historii i 10 edycji do konkursu European Prize for Urban Public Space zgłoszono 2206 prac, przyznano 19 nagród i 35 wyróżnień. Wybór 357 najlepszych prac ze wszystkich edycji jest publikowany na stronie internetowej projektu: www.publicspace.org

 

 

Źródło: Biuro Prasowe UM w Rybniku

fot. Marcin Giba

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl