RYBNIK. Pomiędzy dzielnicami Zamysłów i Niedobczyce może powstać Centrum Aktywności Lokalnej
10 maja 2022

RYBNIK. Pomiędzy dzielnicami Zamysłów i Niedobczyce może powstać Centrum Aktywności Lokalnej

Na terenie znajdującego się pomiędzy dzielnicami Zamysłów i Niedobczyce byłego boiska „Parys” może powstać Centrum Aktywności Lokalnej. W planach opracowanie koncepcji obiektu i konsultacje z mieszkańcami.

 

Idea Centrum Aktywności Lokalnej, którego celem jest wspieranie działań lokalnych i integracja sąsiedzka, bardzo dobrze sprawdza się w dzielnicy Kłokocin. Tamtejszy CAL jest miejscem, które daje mieszkańcom możliwość organizacji w komfortowych warunkach różnego typu działań, takich jak przedstawienia, zawody sportowe, spotkania czy festyny.

 

Takiego miejsca brakuje w dzielnicy Zamysłów, na co zwrócił uwagę radny Rady Miasta Rybnika Franciszek Kurpanik, pytając w interpelacji do Prezydenta Miasta Rybnika o szanse powstania Centrum Aktywności Lokalnej na terenie znajdującego się pomiędzy dzielnicami Zamysłów i Niedobczyce byłego boiska „Parys”.

 

Mam nadzieję, że to miejsce będzie łączyć mieszkańców nie tylko Zamysłowa i Niedobczyc, ale będzie służyć wszystkim mieszkańcom naszego miasta – zaznacza w interpelacji radny Kurpanik.

 

CAL w Kłokocinie był pierwszą tego typu inicjatywą i już na etapie budowy tego miejsca prezydent Rybnika wskazywał na zamiar powstania podobnych przestrzeni także w innych dzielnicach miasta.

 

Teren pomiędzy Zamysłowem i Niedobczycami, z uwagi na dynamiczny rozwój tych dzielnic w ostatnich latach oraz szansę na wykorzystanie niezagospodarowanej przestrzeni, wydaje się idealny na realizację kolejnego Centrum Aktywności Lokalnej. Podjąłem decyzję o opracowaniu koncepcji budowy takiego obiektu w tej lokalizacji, Mieszkańcy dali już wyraz tej potrzebie startując kilkukrotnie w budżecie obywatelskim, wskazując, że potrzebują miejsca do integracji kulturalnej i sportowej, mam nadzieję, że propozycja miasta spełni ich oczekiwania – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 

Zgodnie z ideą CAL-ów ważne jest, by tworzenie takich miejsc odbywało się wspólnie z mieszkańcami, tak by mieli możliwość przedyskutowania założeń projektu, wyrażenia swojej opinii na temat jego lokalizacji i funkcjonowania oraz wniesienia własnych propozycji. Tak będzie i tym razem.

 

Przed skierowaniem koncepcji do realizacji mam zamiar skonsultować ją z zainteresowanymi mieszkańcami dzielnicy, co wraz z analizą możliwości finansowych miasta pozwoli mi na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie – wskazuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 

- Bardzo się cieszę, że powstanie kolejne miejsce integrujące lokalną społeczność, razem z mieszkańcami ustalimy priorytety do realizacji – zapowiada Marlena Wolnik z MWArchitekci – Projekt CAL-u w Kłokocinie zakłada układ z modułów, które możemy adaptować do w innych przestrzeni, uważam, że miejsce w Zamysłowie sprawdzi się doskonale – mówi Wolnik.

 

Warto dodać, że na terenie Rybnika funkcjonuje łącznie 7 miejsc spełniających funkcję CAL-i. Pięć z nich znajduje się na obszarach objętych projektem rewitalizacji – w dzielnicach: Paruszowiec-Piaski, Chwałowice, Niedobczyce, Boguszowice Osiedle i Niewiadom. Lokalne centrum funkcjonuje też w Chwałęcicach. Najbardziej charakterystyczny jest wspomniany CAL w Kłokocinie – to miejsce powstało specjalnie dla mieszkańców, od podstaw, we współpracy z lokalną społecznością.


 

Źródło: UM w Rybniku

fot. A. Skupień

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl