Wypadek, Wodzisław Śląski, pijany kierowca, potrącenie pieszego, śmiertelny wypadek, bezpieczeństwo drogowe, policja, dochodzenie
21 maja 2024

Rybnik sadzi 100 drzew na stulecie Hufca ZHP: Ekologia i historia idą w parze

W Rybniku, w ramach obchodów stulecia Hufca ZHP Ziemi Rybnickiej im. Józefa Pukowca, zaplanowano wyjątkowe wydarzenie łączące ekologię z historią. W sobotę, 25 maja, na działkach sąsiadujących z użytkiem ekologicznym „Okrzeszyniec”, mieszkańcy miasta oraz liczni goście wezmą udział w sadzeniu 100 drzew. Inicjatywa ta nie tylko upamiętnia stulecie organizacji harcerskiej, ale również przyczynia się do zwiększenia bioróżnorodności i poprawy jakości środowiska naturalnego.


 

Akcja rozpocznie się o godzinie 10:00 przy ulicy Niedobczyckiej 64A, gdzie uczestnicy posadzą 20 sadzonek dębów, tworząc symboliczny okrąg. W jego centrum zostanie umieszczony głaz, dar od Prezydenta Miasta Rybnika, upamiętniający 100-lecie ZHP. Dodatkowo, z 50 wiązów zostanie utworzona aleja, która będzie prowadzić od drogi dojazdowej do wspomnianego okręgu. Pozostałe 30 drzew, w tym czereśnie i grusze, stworzy zagajnik, który będzie służył jako źródło pokarmu dla lokalnej fauny.

 

W wydarzeniu wezmą udział znaczące osobistości, w tym prezydent Rybnika Piotr Kuczera, jego zastępca Wojciech Kiljańczyk, a także pracownicy Centrum Zrównoważonej Gospodarki Miejskiej UM. Nie zabraknie również harcerzy, przedstawicieli rybnickiego Nadleśnictwa oraz pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej, którzy będą odpowiedzialni za przygotowanie terenu i zapewnienie niezbędnych narzędzi do sadzenia.


 

Planowanie nasadzeń było wspólnym przedsięwzięciem pracowników Centrum Zrównoważonej Gospodarki Miejskiej, Zarządu Zieleni Miejskiej oraz pracowni Żywokost, która prowadzi inwentaryzację przyrodniczą na terenie Okrzeszyńca. Nadleśnictwo Rybnik zasponsorowało 100 sadzonek, co dodatkowo podkreśla lokalne zaangażowanie w ochronę przyrody.


 

To wydarzenie, będące częścią szerszych obchodów 100-lecia Hufca, które rozpoczęły się 3 czerwca 2023 roku, symbolicznie zakończy wspólny apel, podkreślając trwałe zaangażowanie społeczności Rybnika w wartości harcerskie oraz ochronę środowiska.


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ekologia, historia, Rybnik, ZHP, sadzenie drzew, rocznica, ochrona środowiska, działania społeczne, harcerstwo, zrównoważony rozwój