Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl 

Budynek byłej sprężarkowni, na terenie zabytkowej Kopalni Ignacy, bierze udział w prestiżowym konkursie "Modernizacja Roku & Budowa XXI w." Zachęcamy do głosowania na rybnicki obiekt.

Budynek został zbudowany w 1902 roku na potrzeby kopalnianej elektrowni. Po przyłączeniu do sieci elektrycznej służył jako hala kompresorów z dwoma sprężarkami: niemiecką Linke-Hofmann z 1923 roku oraz kanadyjską Ingersoll-Rand z 1945 roku. Urządzenia dostarczały sprężone powietrze do maszyn górniczych.

 

Po zakończeniu eksploatacji górniczej obiekt nie był użytkowany. Jako ważna część układu kompozycyjno-przestrzennego dawnej kopalni został wpisany do rejestru zabytków w 2005 roku. Budynek pierwotnie wykonany był jako hala o konstrukcji murowej z cegły, o prostej bryle, dwukondygnacyjnej, podpiwniczonej, charakterystycznej dla architektury przemysłowej z początku XX wieku.

W 2020 roku zrewitalizowany i zaadaptowany na potrzeby społeczności lokalnej Niewiadomia, dzielnicy Rybnika. Dziś znajduje się tu świetlica środowiskowa oraz realizowane są działania kulturalno-edukacyjne przez Zabytkową Kopalnię Ignacy, instytucję kultury miasta Rybnika.

 

 

ZAGŁOSUJ NA RYBNICKĄ SPRĘŻARKOWNIĘ

 

Warto dodać, że projekt miasta Rybnika pn. "Rewitalizacja budynku byłej sprężarkowni na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku na potrzeby lokalnej społeczności" otrzymał prawie 6 mln zł unijnego wsparcia. Inwestycja jest częścią kompleksu poprzemysłowych budynków byłej kopalni „Ignacy-Hoym” w Rybniku-Niewiadomiu.

 

Więcej o Ogólnopolskim Konkursie Budowlanym "Modernizacja Roku & Budowa XXI w.": https://www.modernizacjaroku.org.pl/

 

Źródło: Biuro Prasowe UM w Rybniku

fot. L. Tyl

 

RYBNIK. Sprężarkownia modernizacją roku?

15 września 2022
RYBNIK. Sprężarkownia modernizacją roku?